Alkoholizm potrafi negatywnie wpłynąć nie tylko na samego chorego, ale również na jego najbliższych. Tylko skąd się właściwie bierze? Co prowadzi do choroby alkoholowej? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od coraz częściej wypijanej lampki wina do obiadu, czy mocno zakrapianych imprez ze znajomymi. Jednak na tym etapie trudno jeszcze mówić o tym, czy jest się alkoholikiem, czy nie. Można jednak wychwycić pierwsze sygnały, które sugerują, że zbyt często sięga się po trunki procentowe.
Jeśli okaże się, że alkohol powoli przejmuje nad nami kontrolę, a my nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym, jak o sięgnięciu po kolejny kieliszek, kombinujemy, skąd wziąć środki na zakup lub jak go spożyć, by nie wzbudzić podejrzeń to znak, że niestety problem może być poważny.
Warto zauważyć, że Alkoholizm dosięga jednakowo kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Nie ma w tym przypadku znaczenia status społeczny, zasobność portfela, czy poglądy religijne. Widać, że problem przyjmuje różne formy i może przydarzyć się każdemu z nas.
Co prowadzi do rozwoju alkoholizmu?
Alkoholizm może mieć różne podłoże. Czasami to efekt nieodpowiedniego towarzystwa, czy powielania wzorców wyniesionych z domu rodzinnego. Zdarzają się przypadki, gdy alkoholizm jest efektem problemów rodzinnych, utraty pracy, czy nadmiernego stresu. Do alkoholizmu mogą prowadzić też dysfunkcji w obrębie mózgu, czy nawet niedobór endorfin.