Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna ARTYKUŁ SPONSOROWANY Czy złoto to dobra inwestycja w dobie inflacji?

Czy złoto to dobra inwestycja w dobie inflacji?

autor Redakcja P50
219 views

Złoto jest wymieniane w gronie najbezpieczniejszych inwestycji na trudne czasy. Mocno ograniczona podaż przy stałym popycie oznaczają, że przynajmniej w teorii cena złota powinna rosnąć w dłuższej perspektywie czasu. W dobie wysokiej inflacji wielu Polaków szuka sposobu na zabezpieczenie swojego kapitału. Czy inwestycja w złoto jest dobrym pomysłem?

Złoto w 2022 roku – jak zmieniają się ceny?

O tym czy złoto jest opłacalną inwestycją w 2022 roku różne zdanie mogą mieć inwestorzy w zależności od tego, kiedy zakupili złoto. W pierwszym kwartale cena momentami spadała poniżej 7,200 zł za uncję. Szczyt przypadł na marzec, czyli zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Cena złota poszybowała wówczas do rekordowego poziomu w historii – powyżej 9,000 zł. Chwilę później nastąpiła jednak spora korekta, która zepchnęła cenę do granicy poniżej 8,000 zł. Aktualnie kursy oscylują w okolicy 7,700 – 8,000 zł. A zatem, w 2022 roku część inwestorów mogła sporo zyskać, a część sporo stracić.

Złoto w perspektywie długoterminowej

Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które zakupiły złoto przy cenie 9,000 zł i pod wpływem spadków nie zdecydowały się na sprzedaż. W perspektywie najbliższych 10 lat zysk z tej inwestycji jest bardzo prawdopodobny. Do końca 2030 roku cena złota może osiągnąć poziom 10,000 zł. Warto rzucić okiem na wykres w szerszej perspektywie. Na początku XXI wieku za uncję złota wystarczyło zapłacić nieco ponad 1,000 zł. W roku 2010 było to ponad 3,000 zł, a w 2016 powyżej 5,000 zł. Obecnie ceny oscylują w granicy 8,000 zł. To pokazuje, że w perspektywie wieloletniej cena złota stale rośnie.

Jak zainwestować w złoto?

Istnieje kilka sposobów inwestowania w złoto. Można zakupić jednouncyjne sztabki złota lub też monety bulionowe zawierające uncję złota. Do najpopularniejszych monet bulionowych zaliczają się: Złoty Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy i Krugerrand. Inwestorzy mogą wybrać także giełdy internetowe, na których można pozyskać złoto w formie cyfrowych aktywów. Chociaż nie mamy złota fizycznie, cyfrowe aktywo z wielu względów jest dużo bardziej praktyczne i wygodne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie