Budleja dzięki tysiącom pachnących kwiatów jest bardzo piękna. Ten jakże okazały krzew jest ulubionym miejscem wielu rodzajów motyli. Aromatyczne kwiaty są zwykle zebrane w gęste wiechy przypominające kwiatostany bzu. Uprawa nowej rośliny rozwijała się szybko w Anglii, a do 1900 roku liczne odmiany rozpowszechniły się po całym kontynencie z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Londynie. Najbardziej znanym i najpopularniejszym gatunkiem w parkach oraz ogrodach jest właśnie Budleja (zwana również Budleją Dawida), której odmian i rodzajów są tysiące.
Budleja – charakterystyka
Z ogrodniczego punktu widzenia Budleja jest bardzo interesująca. Wyhodowano z niej wiele ras, które są dostępne w różnych kolorach i formach wzrostu. Krzew ten rozgałęzi się na boki lub tworzy zwartą stożkowatą koronę z silnymi gałęziami głównymi i luźnymi gałęziami bocznymi. Ich końce lekko uginają się poprzez kwiat. Największa z odmian dorasta do 4 metrów wysokości, a najmniejsza osiąga około 1,2 m wysokości. Kora krzewu jest koloru jasnobrązowego, a liście są szarozielone z filcowym nalotem od spodu. W łagodne zimy kilka liści długo utrzymuje się na krzewie i opada na ziemię dopiero po silnych mrozach. Duże kwiatostany stoją na końcach gałęzi głównych i bocznych. Występują od lipca i często kwitną aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty różnych odmian różnią się od białych, bladoróżowych, różowoczerwonych, liliowych do ciemnofioletowych. Budleja jest również nazywana „letnim bzem”. Ważnymi zaletami Budlei są: tolerancja na trudne warunki, szybki wzrost i długi okres kwitnienia. Rozwinięte kwiaty zdobią krzew przez około tydzień, po czym zaczynają brązowieć. Po tygodniu pojawią się zielone strąki nasion. Na gałęziach znajdują się tylko dojrzałe kłosy kwiatowe i dojrzałe nasiona.
Z jakimi roślinami można sadzić Budleję?
Roślina nie ma specjalnych wymagań i toleruje różnorodne warunki pogodowe. Tylko gleba powinna być przepuszczalna. Budleja słabo rozwija się na ciężkich, wilgotnych glebach. Stanowisko powinno słoneczne do pół-cienistego. Wiosna to najlepszy czas na sadzenie Budlei, ale nie zalecamy przesadzania tej rośliny. Krzew motyli nadaje się do sadzenia na ciepłych, nasłonecznionych rabatach z bylinami i kwiatami letnimi, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Budleja jest szczególnie imponująca późnym latem. Krzew ten idealnie komponuje się z rozchodnikami, astrami i bylinami, które są popularne wśród motyli. Ze względu na swój orientalny wygląd Budleja dobrze komponuje się w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Posadź Budleję na tarasie lub balkonie, aby przyciągnąć motyle. Letnie rośliny kwitnące, takie jak szałwia, barbula i lawenda również będą pięknie pasowały do Budlei.