Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Budleja

autor Redakcja P50
275 views

Budleja dzięki tysiącom pachnących kwiatów jest bardzo piękna. Ten jakże okazały krzew jest ulubionym miejscem wielu rodzajów motyli. Aromatyczne kwiaty są zwykle zebrane w gęste wiechy przypominające kwiatostany bzu. Uprawa nowej rośliny rozwijała się szybko w Anglii, a do 1900 roku liczne odmiany rozpowszechniły się po całym kontynencie z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Londynie. Najbardziej znanym i najpopularniejszym gatunkiem w parkach oraz ogrodach jest właśnie Budleja (zwana również Budleją Dawida), której odmian i rodzajów są tysiące.

Budleja – charakterystyka

Z ogrodniczego punktu widzenia Budleja jest bardzo interesująca. Wyhodowano z niej wiele ras, które są dostępne w różnych kolorach i formach wzrostu. Krzew ten rozgałęzi się na boki lub tworzy zwartą stożkowatą koronę z silnymi gałęziami głównymi i luźnymi gałęziami bocznymi. Ich końce lekko uginają się poprzez kwiat. Największa z odmian dorasta do 4 metrów wysokości, a najmniejsza osiąga około 1,2 m wysokości. Kora krzewu jest koloru jasnobrązowego, a liście są szarozielone z filcowym nalotem od spodu. W łagodne zimy kilka liści długo utrzymuje się na krzewie i opada na ziemię dopiero po silnych mrozach. Duże kwiatostany stoją na końcach gałęzi głównych i bocznych. Występują od lipca i często kwitną aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty różnych odmian różnią się od białych, bladoróżowych, różowoczerwonych, liliowych do ciemnofioletowych. Budleja jest również nazywana „letnim bzem”. Ważnymi zaletami Budlei są: tolerancja na trudne warunki, szybki wzrost i długi okres kwitnienia. Rozwinięte kwiaty zdobią krzew przez około tydzień, po czym zaczynają brązowieć. Po tygodniu pojawią się zielone strąki nasion. Na gałęziach znajdują się tylko dojrzałe kłosy kwiatowe i dojrzałe nasiona.

Z jakimi roślinami można sadzić Budleję?

Roślina nie ma specjalnych wymagań i toleruje różnorodne warunki pogodowe. Tylko gleba powinna być przepuszczalna. Budleja słabo rozwija się na ciężkich, wilgotnych glebach. Stanowisko powinno słoneczne do pół-cienistego. Wiosna to najlepszy czas na sadzenie Budlei, ale nie zalecamy przesadzania tej rośliny. Krzew motyli nadaje się do sadzenia na ciepłych, nasłonecznionych rabatach z bylinami i kwiatami letnimi, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Budleja jest szczególnie imponująca późnym latem. Krzew ten idealnie komponuje się z rozchodnikami, astrami i bylinami, które są popularne wśród motyli. Ze względu na swój orientalny wygląd Budleja dobrze komponuje się w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Posadź Budleję na tarasie lub balkonie, aby przyciągnąć motyle. Letnie rośliny kwitnące, takie jak szałwia, barbula i lawenda również będą pięknie pasowały do Budlei.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie