Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna Usługi Bezpieczny zwierzak czyli kiedy ze zwierzęciem do weterynarza?

Bezpieczny zwierzak czyli kiedy ze zwierzęciem do weterynarza?

autor Redakcja P50
179 views

Każdy właściciel zwierzaka wie, że posiadanie czworonoga (lub też innego pupila) to odpowiedzialne zadanie. Trzeba poświęcać mu bardzo dużo uwagi, dbać o niego, pielęgnować, a czasami również chodzić z nim do lekarza. Specjalista, który zajmuje się leczeniem zwierząt to weterynarz. Odwiedzamy go najczęściej gdy coś się dzieje, a powinniśmy… profilaktycznie.

Opieka nad psem czy kotem wiąże się z wieloma obowiązkami. Przede wszystkim zwierzęciu trzeba zapewnić odpowiednią ilość wody i jedzenia (stały dostęp do wody). Jego miseczki, poidła muszą być zawsze utrzymywane w czystości, podobnie jak legowisko i kuweta (w przypadku kota). Jeśli zwierzę nie ma lub nie korzysta z legowiska, trzeba dbać o czystość miejsca w którym sypia, by zapewnić mu odpowiednią higienę snu. Ponadto zwierzę trzeba szczepić, odrobaczać i zapewnić mu opiekę weterynarza – profilaktyka to oczywiście najlepsze rozwiązanie, jednak wielu właścicieli zwierząt o tym zapomina i weterynarza odwiedza dopiero, gdy zwierzę zaczyna przejawiać niepokojące objawy. Warto pamiętać, że w Polsce niektóre szczepienia, np. na wściekliznę są obowiązkowe. Najważniejszym obowiązkiem – choć wielu powiedziało przywilejem – właściciela psa i kota jest zapewnienie mu wystarczającej dawki miziania, przytulasów, ciepła emocjonalnego.

Bezpieczeństwo zwierzaka – czipowanie psów i kotów

Obowiązkiem właściciela – który powinien być oczywisty, a niestety nie dla wszystkich jest – jest zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa. Psy i koty wychodzące na dwór na czas pobytu na dworze powinny być odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej wystarczy dobra obroża/szelki/uprząż, mocna smycz, czasami kaganiec (duże psy, groźne rasy). Warto również psa zaczipować u weterynarza, a także zarejestrować go w bazie zwierząt. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na wypadek zaginięcia zwierzaka. Dobrą praktyką jest także przypięcie do obroży adresówki z wpisanym imieniem zwierzaka i numerem telefonu do właściciela. Pozwoli to na szybszy kontakt z opiekunem zwierzaka, kiedy ten się zagubi.

Profilaktyka weterynaryjna – higiena i szczepienia

Niezwykle istotnym elementem opieki nad pupilem, niezależnie od gatunku, jest profilaktyka weterynaryjna. Jej nadrzędnym celem jest zapobieganie chorobom poprzez systematyczne badania, szczepienia, zdrowy styl życia. Bardzo istotne jest regularne odwiedzanie weterynarza. Podobnie jak my mamy swojego lekarza rodzinnego, tak nasz zwierzak powinien mieć swojego weterynarza. Najlepiej takiego, który będzie go dobrze znał i zajmował się nim dłużej. W takiej sytuacji łatwiej wyłapie ewentualne zmiany u zwierzaka.

W trakcie wizyty profilaktycznej, weterynarz obejrzy zwierzaka, oceni jego stan ogólny, zbada stan uzębienia i dziąseł. Czasami mierzy również ciśnienie oraz temperaturę. Na takiej wizycie można wykonać również niektóre zabiegi higienizacyjne, np. obcinanie pazurów czy oczyszczanie gruczołów.

Kolejny niezwykle istotny element profilaktyki to szczepienia. Pozwalają one na ochronę zwierząt przed chorobami zakaźnymi, ale nie tylko. Najważniejsze i najczęściej wykonywane szczepienia to te przeciwko wściekliźnie, nosówce czy parwowirozie. W zależności od typu szczepionki, szczepienia powtarza się co rok lub co kilka lat, w zależności od zaleceń producenta. Zwierzęta wymagają również odrobaczania i ochrony przed pasożytami zewnętrznymi, np. pchłami czy kleszczami.

W przypadku zwierząt ze zdiagnozowaną chorobą, ważne jest również ich regularne badanie i kontrolowanie stanu choroby. Dotyczy to głównie chorób przewlekłych u zwierzęcia, np. cukrzycy, choroby nerek czy serca. Regularne badania oraz kontrole weterynaryjne pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie tych chorób, co z kolei przekłada się na zwiększenie długości życia i poprawę jakości życia zwierzęcia.

Weterynarz Zielona Góra – jak wybrać odpowiedniego specjalistę

Właściciele zwierzaków domowych, powinni ze swoimi pupilami pozostawać pod opieką jednego weterynarza na dłużej. Specjalista, który zna już zwierzaka łatwiej nad nim zapanuje i zapewni mu odpowiednią opiekę. Jak jednak wybrać najlepszego weterynarza dla swojego pupila? Jakimi kryteriami się kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając weterynarza?

W Zielonej Górze funkcjonuje wiele gabinetów weterynaryjnych, mniejszych i większych. Część z nich specjalizuje się w pewnych konkretnych chorobach, inne oferują usługi kompleksowe. Jeśli masz możliwość, wybierz weterynarza, który zapewni Ci kompleksową opiekę. Jeśli jesteś właścicielem kota lub psa, wspaniałą fachową pomoc zapewni ci lecznica weterynaryjna Amicus w Zielonej Górze. Weterynarze z powołaniem, którzy od wielu lat opiekują się zwierzętami mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

+Artykuł sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie

1 komentarzy

Tamara 21/08/2023 - 12:06

+Reklama+
Stomatolog w Radzyminie to pewność profesjonalnej opieki nad zębami. Zaufaj ekspertowi, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Zapisz się na przegląd zębów do stomatologia Radzymin.

Dodaj komentarz