Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna ARTYKUŁ SPONSOROWANY Jakie plusy i minusy ma faktoring?

Jakie plusy i minusy ma faktoring?

autor Redakcja P50
220 views

Ciekawym rozwiązaniem jest faktoring, który od paru lat zaczął się cieszyć dużym zainteresowaniem. Główna zasada działania faktoringu jest prosta i przejrzysta. Do całej transakcji dochodzi kolejny uczestnik pod postacią jakiejś instytucji finansowej, jaki po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca. Zaś należności za tę fakturę odbiorca będzie musiał zapłacić już nie wystawiającemu, ale właśnie faktorowi.

Biznes w obecnych czasach opiera się w dużej mierze na płatnościach z długimi terminami. O ile w przypadku odbiorców rozwiązanie takie ma sporo korzyści, ponieważ mają oni więcej czasu na spłacenie zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W pewnych branżach będzie tu mowa nawet o kilku miesiącach, przez które oczekiwać trzeba na przyjście przelewu. Jeżeli do tego dojdą opóźnienia, co niestety także się zdarza, to takim sposobem można znacznie pogorszyć, a w niektórych przypadkach wręcz nawet stracić finansową płynność.

Faktoring w walce z zatorami płatniczymi

Nawet podstawowy faktoring z regresem daje firmie wiele korzyści. Po pierwsze będzie on miał pieniądze bardzo szybko, niekiedy nawet w tym samym dniu, co wystawiona faktura. Zależnie od przyjętego sposobu rozliczania wypłacana może być od razu pełna kwota, lub jakaś jej część, a druga po zapłaceniu przez klienta należności. W wielu przypadkach rozwiązanie tego typu pozwoli utrzymywać płynność finansową, zrobić zakup koniecznych materiałów i towarów, albo przelać wynagrodzenia dla pracowników.

Można dzięki temu uniknąć zatorów płatniczych, jakie są tak często spotykane we współczesnym biznesie i niestety ten biznes skutecznie blokują. Kolejną zaletą faktoringu jest nieduża ilość formalności jakie trzeba spełnić. W odróżnieniu od bankowych kredytów nie trzeba tutaj dysponować zdolnością kredytową lub przedstawiać jakiejś dużej ilości informacji o stanie firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, jednak nie tak dokładna jak przy innych finansowych usługach.

Formalności związanie z usługą

Przeważnie umowę faktoringową podpisuje się bezterminowo, z jakimś uzgodnionym czasem wypowiedzenia. Przez to nie trzeba pamiętać o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z kolejnych spraw formalnych koniecznych do spełnienia jest powiadomienie swoich odbiorców o zmianie w rozliczeniach. Jest to o tyle istotne, że muszą oni wiedzieć, że od pewnej chwili wszystkie przelewy mają być robione na konto faktora, a nie firmy wystawiającej faktury. Jeśli będzie chodzić o kwestie związane z zabezpieczeniami, to tu najważniejsze są właśnie wystawiane faktury.

Jeżeli jakiś klient będzie się ociągał z zapłaceniem, to takie dokumenty stanowią podstawę to tego, aby zacząć windykację. Oczywiście jak każdy produkt finansowy faktoring ma również kilka wad. Najistotniejsza to potrzeba opłacenia jakiejś prowizji od faktur. Lecz dzisiaj konkurencja na finansowych rynkach jest bardzo duża, i banki walczą o klientów różnymi sposobami, też proponując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że sam faktoring występuje obecnie w paru wersjach, i można sobie dopasować te usługi do własnych wymagań.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane publikacje dla ciebie