animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Październikowa galeria działań grupy Żabki

Październik rozpoczęliśmy od rozmów, zabaw, zadań wprowadzających nową wartość – EMPATIĘ, wyrażającą się między innymi poprzez szacunek do przyrody.

 Za oknem zagościła jesień, dlatego też postanowiliśmy doświadczać jej wszystkimi zmysłami. Dużo czasu spędzaliśmy w naszym ogrodzie przedszkolny. Nasz kącik przyrodniczy wypełnił się darami jesieni zebranymi podczas spacerów. Dzieci wykorzystały część zgromadzonych skarbów podczas zabaw ruchowych, prac plastycznych. Żabki poznały nowe jesienne rośliny, takie jak wrzosy, które dekorują nasz parapet. Nauczyły się nowej piosenki o tematyce jesiennej podczas zajęć w Kąciku Dobrego Startu.

Dzieci dowiedziały się, które zwierzęta przygotowują się do zimowego snu (niedźwiedzie, jeże) i gdzie ją spędzają – poznały słownictwo związane z tą tematyką (gawra, sterta liści). Poznały też zwierzęta, które są aktywne przez całą zimę, a wcześniej przygotowują się do zimy, robiąc zapasy (wiewiórka, mysz). Poszerzyły wiedzę na temat ptaków. Słuchały wierszy „Wiewiórka”, „Jesień”, opowiadania i Basi Orzeszko, ćwicząc koncentrację oraz empatię wobec świata zwierząt i roślin. Uczyły się piosenki „Kolczasty jeż” – zapamiętywały słowa nową metodą, obserwując i odczytując ilustracje do treści piosenki. Wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach: „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Uciekaj myszko”.

Czas w przedszkolu jest kontynuacją zdobytej do tej pory wiedzy, ale także jej poszerzaniem. Jesień – ze względu na bogactwo owoców, warzyw – jest bardzo dobrą okazją do tego, aby poznać nową wartość, jaką jest ZDROWIE. W koszyku pani Jesieni znaleźliśmy m.in. dynie, marchewkę, jabłko. Piliśmy zdrowe soki, próbowaliśmy pestek dyni. Dzieci dowiedziały się także, jak wyglądają grzyby, które można znaleźć w lesie.

Ostatni tydzień października poświęciliśmy na poszukiwanie i utrwalanie wiadomości dotyczących naszego zdrowia. Postanowiliśmy sprawdzić, co jeszcze można zrobić z jesiennych warzyw i owoców, by nabrać odporności i nie zachorować podczas zimy. Dzieci słuchały utworów (wierszy i opowiadań), które były punktem wyjścia do rozmów o zdrowym odżywianiu się, dowiedziały się, że nawet najzdrowszymi produktami nie wolno się przejadać.

Nasza grupa brała udział również w Europejskim Tygodniu Kodowania. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana małym i dużym, dla nas była to świetna okazja do zorganizowania zabaw logicznych z matą do kodowania. W październiku obchodziliśmy również Światowy Dzień Zwierząt. Żabki poznały prawa zwierząt oraz dowiedziały się jak mogą opiekować się i im pomagać.

Braliśmy również udział w konkursach – „Zdrowo jem i zdrowo ruszam się”, „Bajk o Warszawie”, “Projektuję… Photona z recyklingu”.

 

Skip to content