animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Mali badacze – proste doświadczenia i eksperymenty.

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

W tym tygodniu realizowaliśmy projekt ,,Mali badacze – proste doświadczenia i eksperymenty w przedszkolu”. Każdy wie, że dzieci uwielbiają manipulować przedmiotami, doświadczać, eksperymentować. Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez min. ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne, które pokażą zjawiska z najbliższego otoczenia.  Zarówno młodsze,  jak i starsze dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w wykonywaniu poszczególnych zadań i eksperymentów. 

Dzieci z radością odkrywały właściwości magnesu, obserwowały skutki działania gorącego i zimnego powietrza. Bawiliśmy się balonami, które czasem zaskakiwały nas wydawanym dźwiękiem, przyciąganiem włosów. Mali naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób tworzą się chmury i deszcz. Wiemy, że słodka woda jest niezbędna dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci wiedzą, jak gromadzić deszczówkę i jak ją wykorzystać. Przedszkolaki malowały na mleku, sprawdzały co pływa, a co tonie, stworzyły swój wulkan i spowodowały wybuch. Obserwowaliśmy wodę w postaciach, w jakich występuje w przyrodzie (para, ciecz, lód).  Rozdzielaliśmy pieprz od soli (z uprzednio zrobionej mieszaniny), a pomogło nam w tym zjawisko elektrostatyki. 

Wspólne zabawy dostarczyły dzieciom wiele nowych przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk, a motorem działania była dziecięca ciekawość świata.

 

Skip to content