animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kółko gier planszowych

Prze cały rok szkolny starszaki poznawały i utrwalały gry planszowe oraz tworzyły własne. Realizacja zajęć́ z kółka gier planszowych przyczyniła się̨ do rozwoju zdolności i zainteresowań́ dzieci grami planszowymi, a także przeżywania przez niego pozytywnych emocji podczas gry.

Podczas spotkań wyrabiano cierpliwość w czasie oczekiwania na swoją kolej gry, doskonalono umiejętność liczenia, rozwijano logiczne myślenie, koncentrację i uwagę, wzmacniano poczucia własnej wartości, doskonalono orientację w kierunkach na planszy, uczono radzenia sobie z porażką. Rozwijano u dzieci zdolności matematyczne, koordynację wzrokowo- ruchową, umiejętność segregowania przedmiotów wg określonych kryteriów, precyzyjność ruchów, spostrzegawczość, umiejętność podejmowania decyzji. Uczono cierpliwości, planowania i uczciwego współzawodnictwa. Na zajęciach nie zabrakło oczywiście emocji, zdrowej rywalizacji i zabawy. 

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Bo są nie tylko wspaniałą formą rozrywki, ale także wspomagają rozwój intelektualny, uczą tworzyć oraz zacieśniać więzy międzyludzkie. Uczą kontroli zachowania i emocji, gdyż w grupie zupełnie inaczej należy się zachowywać niż siedząc samemu przed monitorem komputera, gdy przeciwnik nie widzi naszej reakcji. Gry planszowe to nieraz złożone, pełne intryg i podstępów gry, w których do zwycięstwa prowadzi co najmniej kilka dróg a każda rozgrywka jest inna. Strategia, która była dobra wczoraj, wcale nie musi sprawdzić się dziś czy jutro.

Na zakończenie kółka gier planszowych dwie grupy starszaków stworzyły własne gry planszowe. Pomysłów i inspiracji nie brakowało, dzieci z zaciekawieniem włączyły się w tworzenie gier. Tak powstały piękne, kolorowe i edukacyjne gry stworzone przez nas samych, w które oczywiście później zagraliśmy i wymieniliśmy się nimi. Jak wiadomo, to co zrobimy sami przynosi nam największą radość i satysfakcję. Pamiętajmy, że poprzez zabawę dzieci uczą się najlepiej!

Skip to content