animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Koncert muzyczny – zabawy i tańce górali żywieckich

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂

W piątek 23 kwietnia nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w koncercie muzycznym pt. „Zagrojcież hajduka – zabawy i tańce górali żywieckich”.

Goście w strojach góralskich z Beskidu Żywieckiego od początku wzbudzili   ogromne zainteresowanie. ,,Góralka” bardzo szczegółowo przedstawiła strój górala i góralki. Dzieci dowiedziały się, że górale ubierają się w gacie, czyli białe spodnie z grubego sukna z wyhaftowanymi parzenicami, białą koszulę, kamizelę z pomponami, skórzany pas, buty z wysokimi cholewami i kapelusik.  Góralka natomiast ma kwiaciastą szeroką spódnicę, zapaskę czyli biały fartuszek, haftowaną koszulę , sznurowany kolorowy gorsecik, korale, kierpce i długi warkocz. Prowadząca opowiedziała i zaśpiewała dzieciom o Maryni, która mieszkała w graniach czyli wysokich górach oraz o juhasach, którzy pilnowali owiec pasących się na halach.  Po skończonym wypasie wszyscy wracali do swoich domów i przy ognisku biesiadowali, śpiewali i  tańczyli .Nasze przedszkolaki mogły to zobaczyć w wykonaniu ,,góralskiej” pary. W znanych żywieckich tańcach – SIUSTANYM i HAJDUKU – brały też udział chętne przedszkolaki .  Na zakończenie góralskiej zabawy i naszego koncertu obejrzeliśmy ŻYWIECKIE OBYRTKI.                                                                     

Koncert bardzo podobał się dzieciom, wzbogacił ich wiedzę na temat życia, zajęć i zwyczajów górali. Charakterystyczne góralskie głosy i piękne tańce wzbudziły zainteresowanie i podziw.       

Skip to content