animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kubizm -Tadeusz Makowski w przedszkolu

Kubizm – kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbiarstwie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku ok. 1907 roku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.

Tadeusz Makowski  jako dziecko uległ poparzeniu i wtedy jak sam mówił z nudów zaczął malować i rysować.  Tadeusz bardzo uważnie obserwował innych artystów, uczył się od nich. W Paryżu Makowski poznał twórczość Paula Cezanne. Artysty który wpadł na pomysł, że wszystko co widzimy w naturze możemy namalować za pomocą brył geometrycznych: kuli, walca i stożka.

W świecie obrazów Tadeusza Makowskiego głównymi bohaterami są dzieci. Po obejrzeniu prac artysty, nasze przedszkolaki stojąc przy sztalugach postanowiły stworzyć obraz inspirowany dziełami Makowskiego z okresu  jego fascynacji kubizmem. Wykorzystując kadr w postaci ramki spojrzeliśmy na nasze otocznie poszukując figur geometrycznych. I to był początek naszych działań związanych z otoczeniem, które w zależności od tego w jaki sposób na nie spojrzymy tak nam się ukarze, ale ten temat będziemy zgłębiać już na innych warsztatach.

Skip to content