animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Język filmu- animacja poklatkowa

Rozpoczęliśmy pracę nad naszym filmem, który zaprezentujemy  na Przeglądzie filmów dziecięcych-Przekaz aktywnych przedszkolaków, którego gospodarzem jest nasze przedszkole.

Tradycją naszego przedszkola są  działania związane z animacją poklatkową .Tworzyliśmy już filmy wykorzystując gotowe elementy (np. owoce,listki ),rysowaliśmy scenografię i bohaterów. Tworzyliśmy film, w którym twórczym tworzywem była kolorowa sól i podświetlany blat. Co roku podnosiliśmy poprzeczkę, wszystkie przedszkolaki zmagały się z animacją plastelinową i powstał wyjątkowy film Plastuś. W tym roku tworzymy film o Warszawie.  W piątek wszystkie grupy przypomniały sobie na czym polega animacja poklatkowa, obejrzeliśmy również filmy wykonane w poprzednich latach. W poniedziałek grupa motylków i misiów dzielnie kontynuowała pracę wszystkich grup na planie filmowym tworząc klatki naszej animacji.

Czeka nas jeszcze trochę pracy nad realizacją animacji więc nie zdradzimy jeszcze treści naszego filmu. Jesteśmy pewni, że cierpliwość i koncentracja dzieci podczas tworzenia animacji zaowocuje  wyjątkowym filmem na którego montaż wszyscy czekamy z niecierpliwością .

 Przypominamy iż definicja animacji jest dzisiaj bardzo szeroka. Obejmuje zarówno proces tworzenia jak i jego efekt. Odnosi się do filmu, przedstawień teatralnych, gier komputerowych i reklam.  Animator do zrobienia każdej klatki przekształca nieznacznie obiekty – zmienia położenie pod względem nieruchomego tła  lub innych animowanych obiektów .Po połączeniu klatek w programie montażowym animowane obiekty wyświetlane w formie filmu sprawiają wrażenie ruchu. Jednym z prekursorów animacji, który przyczynił się do rozwoju techniki poklatkowej jest Leon Gaumont (1864- 1946) ,który w roku 1900 uzyskał francuski patent na animację poklatkową .  Współczesna definicja animacji obejmuje także szereg różnych operacji wykonywanych na obrazach cyfrowych. Wyróżnia się dwa rodzaje animacji.:  Klasyczną (tradycyjną) polegającą na ręcznym wytworzeniu wszystkich elementów niezbędnych do powstania kolejnych klatek filmu, a następnie sfotografowaniu ich. Animację komputerową, wykonaną w całości lub częściowo technikami komputerowymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w animacji klasycznej każda klatka jest niezależnie realizowana, a każda scena filmu musi być konsekwentnie zbudowana klatka po klatce.

Połączenie tradycyjnej animacji poklatkowej z animacją komputerową  będzie uwieńczeniem naszym działań.

Skip to content