animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Święto Drzewa

W dniu 9 października nasze przedszkolaki ponownie włączyły do obchodów „Święta Drzewa” w ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” organizowanej przez miasto stołeczne Warszawa przy współudziale Klubu Gaja.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci dowiedziały się, jaką rolę odgrywają drzewa w przyrodzie i w życiu człowieka, rozwiązywały zagadki o zwierzętach i roślinach, wysłuchały opowiadania „Drzewo”  I. Panfil, prowadziły rozmowy na temat „po co sadzimy drzewa?” oraz  „jaka jest rola drzew?”.  Wiedza dzieci w tym zakresie jest bardzo bogata – podawały odpowiedzi: drzewa dostarczają nam tlenu, dostarczają pokarmu zwierzętom i ludziom, zatrzymują zanieczyszczenia, las jest domem dla zwierząt i miejscem odpoczynku także dla ludzi,  z drewna produkujemy papier, z którego mamy kolorowe książeczki.

W czasie prowadzonych zajęć w grupie Motylki dzieci obejrzały filmy edukacyjne: „Co dają nam lasy?”, „Jak wyglądałoby życie na ziemi bez drzew?”. Po projekcji i wspólnej rozmowie złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i chronić zwierzęta i rośliny, aby cieszyły nas swoim pięknem. We wszystkich grupach przedszkolaki z pomocą swoich nauczycielek i z wielkim zaangażowaniem wykonały prace przestrzenne swoich grupowych drzew, które zostały wyeksponowane w szatni przedszkolnej. W ogrodzie przedszkolnym grupa Misiów postanowiła posadzić prawdziwe drzewa –  modrzew japoński, orzecha.  Dzieci z grupy Muminki i Motylków miały zabawę, prowadząc pomiary drzew, aby poznać ich wiek oraz wyszukiwały szkodników na drzew za pomocą lup. Wykonały także prace pt. „Drzewo” z naturalnych składników.

Tego dnia rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dbać o drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu i co dają nam w zamian. Wszystkie nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach. Z pewnością w przyszłym roku również, weźmiemy udział w tej akcji. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci oraz,  że w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata. Na koniec warto dodać, że Motylki tak się zaangażowały w Święto Drzewa, że postanowiły zaopiekować się Kasztanowcem w przedszkolnym ogrodzie.

Skip to content