animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Dziecięca W.A.W.A.- PO CO KOMU SZTUKA? PO CO KOMU ARTYŚCI?

Rozpoczynamy realizacje kolejnego projektu edukacji kulturalnej.

Dziecięca W.A.W.A- czyli Dziecięca warszawska awangarda w akcji. To przede wszystkim projekt bardzo aktywny, energiczny i czynny opierający się głównie na artystycznej  interakcji, komunikacji i dialogu. Awangarda to zespół tendencji i kierunków w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, tworzący własny świat, nienaśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu. Taki właśnie jest świat dziecięcy, jak awangarda, szuka odrębnego języka wyrazu, nie naśladuje rzeczywistości,  wykorzystuje wyobraźnie i kreatywność traktując sztukę jako prekursora i animatora społecznego postępu.

Po co komu sztuka? Po co komu artyści?

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od udzielenia sobie odpowiedzi na te dwa pytania. O sztuce możemy rozmawiać nie używając hermetycznej niezrozumiałej terminologii, bo sztuka nie jest przywilejem utalentowanych ludzi. Sztuka jest dla wszystkich!

 Sztuka to nie tylko dzieła znajdujące się w muzeach i galeriach. Dzieło sztuki nie musi być przedmiotem, może być samym działaniem. Sztukę ulotną i niepowtarzalną, która materializuje się tu i teraz- kiedy ją oglądamy nazywamy performancem. Dziś zapoznaliśmy się ze sztuką improwizacji, którą często w swoich działaniach wykorzystują artyści street art.

Sztuką jest odnaleźć się w przestrzeni zadań i je zrealizować, uruchomiliśmy więc naszą wyobraźnię. Wszyscy wyobraziliśmy sobie, że nasz przedszkolny hol to stare miasto – miejsce w którym tętni sztuką ulicy.- wszystkie przedszkolaki udowodniły, że to potrafią a ich wyobraźnia jest nieograniczona😊. Staliśmy się street artowcami działającymi w przestrzeni.

Kadrowaliśmy przestrzeń szukając ciekawych ujęć, tworzyliśmy żywe obrazy, które zatrzymywaliśmy w stop klatce. Wyobraźnia  podpowiadała dzieciom niesamowite  tytuły działań ,które powstały  w improwizacjach ruchowych.

Kończąc nasze dzisiejsze spotkanie przenieśliśmy się w naszej wyobraźni na warszawskie podwórko- gdzie chodziliśmy po labiryntach, graliśmy w klasy, stopki i lustro.  Aktywnie rozpoczęliśmy  nasz nowy projekt edukacji kulturalnej. Wiemy,że sztuka jest nam potrzebna i że wszyscy w przedszkolu jesteśmy artystami.

       

Skip to content