animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

PAP OFF – NIE PODDAJEMY SIĘ, RAZEM DZIAŁAMY DALEJ NA ODLEGŁOŚĆ :) Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to kolejne ważne wydarzenie w naszym projekcie. Każdy przedszkolak, który działa jako aktywny realizator naszego projektu powinien reagować na ważne wydarzenia wokół siebie!

Kontynuując  projekt  PAP OFF na odległość  – poprzez zaangażowanie Rodzin w jego realizację –  pragniemy zachęcić dzieci i Państwa do poświęcenia chwili i obejrzenia razem z dziećmi filmiku:

Nikt nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach każdy działacz kulturalny jest nie tylko zaangażowany w tworzenie i upowszechnianie kultury, ale także w życie społeczne wokół siebie.  W naszym projekcie zwracamy  szczególną uwagę na ważne wydarzenia i święta krajowe oraz międzynarodowe, w których istotny jest właśnie przekaz do drugiego człowieka – społeczny, artystyczny, medialny i emocjonalny. Niewątpliwie takim świętem jest  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest  corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.

Pobierz (PDF, 4.44MB)

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, są również okazją do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie w celu stałego udoskonalania zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm w naszym przedszkolu miało odbyć się wspólne oglądanie filmu „Podróż Marii”, który opowiada o  codzienności dziewczynki dotkniętej autyzmem. W naszych planach chcieliśmy prosić dzieci, aby w tym dniu ubrały się wszystkie na niebiesko, czyli  „zaświecić się na niebiesko”. Przedszkolaki miały w grupach razem ze swoimi Paniami rozmawiać o trudnościach Marii – bohaterki wspomnianego powyżej filmu  oraz o jej sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Chcieliśmy by przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest powtarzalność i przewidywalność sytuacji. Dzieci miały wykonać  w grupach niebieskie dłonie by udekorować nimi nasze przedszkole.

Mieliśmy…..chcieliśmy……W tej trudnej dla wszystkich sytuacji zwracamy się z prośbą do państwa o poświęcenie wolnej chwili, by porozmawiać z dziećmi na ten temat.

Wierzymy, że nasza wyjątkowa społeczność przedszkolna, zaangażowanie wszystkich w jej tworzenie pozwoli nam dalej realizować projekt PAP OFF na odległość. Bez pomocy Rodziców nie będzie to możliwe! Już w tej chwili pragniemy podziękować wszystkim za dalsze, stałe zaangażowanie w realizacje projektu.

Zachęcamy zatem do przeczytania bajki “Czarodziejka”

 

 

 

Gorąco polecamy obejrzenie filmu “Podróż Marii”

A także “Akademię Specjalistów”

Skip to content