animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

PAP OFF – Język filmu

Making of. Kulisy powstawania programu PAP OFF – Przedszkolne wieści.

Pap off to projekt edukacji kulturalnej wymagający ogromnego zaangażowania całej społeczności przedszkolnej.  Przez cały czas trwania projektu stykamy się z ciekawymi, ale i trudnymi zagadnieniami dotyczącymi przekazu artystycznego i medialnego. Nasze przedszkolaki podejmują działania związane z tworzeniem przedszkolnej telewizji, radia, gazety, tworząc Przekaz Aktywnych Przedszkolaków.

Realizując film – „Przedszkolne wieści” wszyscy przełamywaliśmy bariery nieśmiałości i niepewności.  Dotykaliśmy zagadnień które są dla nas nowe, trudne i stanowią wyzwanie nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Wiele śmiesznych i ciekawych sytuacji pozwoliło nam zrealizować zadania filmowe w wyjątkowej atmosferze. Koncentracja uwagi, cisza  i skupienie to najtrudniejsza kwestia dla młodych artystów. Wszyscy już wiemy co to jest dubel i znamy słowa reżysera „cisza na planie”,  „scena 1”, „akcja”… 😊

Każda grupa miała inne zadanie do przygotowania, trema która ujawniała się w momencie włączenia kamery dała o sobie znać  nie tylko u dzieci. Podczas warsztatów odkryliśmy również nowe talenty – w naszym przedszkolu są młodzi dziennikarze, aktorzy, pisarze, piosenkarze,  o których z pewnością  usłyszymy w niedalekiej przyszłości. Swoboda niektórych przedszkolaków w przeprowadzaniu wywiadu zaskoczyła nawet dorosłych. 😊 Wszystkie grupy wspólnie ze swoimi paniami pilnie przygotowywały się do dzisiejszego nagrania. Wiemy już, że nie jest to łatwe zadanie i zaplanowaliśmy w najbliższym czasie tzw. dogrywki.

Czym zajmowały się poszczególne grupy ?

Krasnale

  – Co to jest reklama? Do czego służy? Gdzie można je zobaczyć? Jakie są  ulubione reklamy?

Krasnale wiedzą gdzie można zobaczyć reklamy, jeszcze nie wiedzą do czego służą i czym są, ale ogólnie lubią reklamy. zapytane dlaczego lubią reklamy odpowiedziały – bo nam przeszkadzają w bajce😊. Ulubione reklamy Krasnali to: reklamy klocków lego, hot weels no i  maszynek do golenia -jeden z Krasnali goli się już u dziadków 😊. Krasnale wiedzą również dużo o muralach, które maluje duży człowiek i nie jest to łatwe. Dziecięca radość, bezpośredniość i niczym nieskrępowane zachowania podczas nagrywania powodują wiele nieoczekiwanych sytuacji – ziewanie, przeciąganie się, skręcanie bluzeczki, robienie dziwnych min – to ciągła mobilizacja dla operatora kamery i wzrok skierowany w stronę reżysera zadający pytanie – Nagrywamy dalej? A może dubel?

Smerfy i Motylki

Kolegium redakcyjne z prezesem gazety rozpoczęło się wielką ciszą i redagowaniem pomysłu na specjalne wydanie gazety-Przedszkolne wieści przez naczelne( panie nauczycielki).Po burzy mózgów młodych dziennikarzy i przełamaniu bariery nieśmiałości wspólnie ustaliliśmy tematy artykułów i szpalta powoli zapełniała się pomysłami. Smerfy i motylki podjęły również próbę nagrywania materiału do gazety. Wiemy już ,że dla młodych dziennikarzy jest wiele udogodnień i możemy skorzystać z programów, które zamieniają mowę na tekst. To ogromne udogodnienie w pracy dziennikarskiej i możliwość zaoszczędzenia czasu.

Misie

Misie są odpowiedzialne za  filmowy przebieg „Przedszkolnych wieści” – dwie młode prezenterki z ogromną swobodą zapowiadały następujące po sobie relacje filmowe. Wiadomości sportowe,  kulturalne i przedszkolne relacjonowane przez  młodych dziennikarzy pokazywały profesjonalne podejście do tematu całej grupy. Oczywiście nie zabrakło dubli 😊 i oczu  przedszkolaków wpatrzonych w suflera, którym była pani nauczycielka zastępująca promptera, którego jeszcze nie mamy w naszym przedszkolnym studiu telewizyjnym.

Muminki

Wywiad to trudne do przeprowadzenia zadanie. W muminkach również odkryliśmy prawdziwe młode talenty podczas realizacji improwizowanych wywiadów tematycznych. Swoboda niektórych młodych dziennikarzy była bardzo pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich, lekkości prowadzenia rozmowy, naturalności i umiejętności pokierowania rozmową mogą pozazdrościć nawet dorośli.  Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie po kilku dogrywkach powstanie wyjątkowy materiał do publikacji.

Pszczółki i Żabki

To nasi najmłodsi przedszkolni dziennikarze radiowi i telewizyjni, którzy również otrzymali trudne zadania. Zadaniem pszczółek było przygotowanie wywiadów o walentynkach. Rozmowa z dziećmi na zadany temat niedługo ukaże się w przedszkolnym radiu.

Żabki przygotowały informacje kulturalne które nagrywaliśmy mikrofonem studyjnym w programie audacity. Najmłodsi dziennikarze oprócz tremy musieli poradzić sobie z przekazaniem informacji w zrozumiały sposób. Słuchaczom na pewno zacznie działać wyobraźnia kiedy będą próbowali rozszyfrować wypowiedzi najmłodszych rozmówców 😊

 Wszyscy byliśmy tak zaangażowani w realizację zadań, że nie mieliśmy możliwości dokumentowania warsztatów w formie zdjęć. Dobrze, że Pani Dyrektor zaglądała co chwila do przedszkolnego studia  by wesprzeć nasze przedszkolaki i zrobiła kilka zdjęć 😊.

Realizacja takiego przedsięwzięcia to  również trudne zadanie dla dorosłych, które uczy pokory i weryfikuje wyidealizowany w głowie reżysera efekt końcowy. Jedyne co może zrobić dorosły człowiek to podążać za dziećmi, za ich wyobraźnią, spontanicznością i cieszyć się razem z nimi chwilą tworzenia i rozwijania umiejętności  artystycznych.

Mam niesamowite szczęście mogąc spotykać się z naszymi przedszkolakami podczas realizacji projektu PAP OFF, dziękuję wszystkim przedszkolakom za ich kreatywność, paniom nauczycielkom za zaangażowanie i otwartość. Z niecierpliwością czekam na kolejne PAP OFFOWE spotkania.

Operator kamery

Skip to content