animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Ceramiczny przekaz artystyczny

PAP OFF  20.12.2019 

W dniu dzisiejszym od samego rana  w naszej przedszkolnej pracowni ceramicznej niezliczone  pary małych  rączek oddawały się sztuce tworzenia. Spotkania z gliną są ogromną przyjemnością nie tylko dla dzieci, które coraz pewniej i śmielej poddają się przyjemności obcowania z gliną. Wszyscy już wiemy jakie zasady panują w pracowni, jakie są etapy tworzenia ceramiki i z niecierpliwością czekamy aż nasz przedszkolny piec wypali gliniane wytwory, najpierw na biskwit a potem drugi raz utrwali nasze poszkliwione  prace. Podczas warsztatów wszystkie dzieci  czują radość twórczego tworzenia, zdobywają doświadczenie, które rozwija wyobraźnie przestrzenną, wyrabia poczucie estetyki, uczy kreatywności i wytrwałości. Ugniatanie gliny, wałkowanie, formowanie i ozdabianie wspiera rozwój małej motoryki, poprawia sprawność ruchową rąk, rozwija zdolności artystyczne, sprzyja wyciszeniu, a dokładne szkliwienie uczy cierpliwości  i koncentracji na wykonywanym zadaniu. W dniu dzisiejszym ważnym przekazem artystycznym było własnoręczne tworzenie upominków – rękodzieła, którego nie zastąpią żadne  perły i diamenty. Wiemy już, że własnoręcznie wykonany prezent jest najwspanialszym upominkiem dla osoby obdarowanej. Po wykonaniu konkretnego zadania dzieci z przyjemnością oddają się swobodnej sztuce lepienia, powoli przechodzimy z fascynacji ugniataniem i ściskaniem gliny do powstawania konkretnych wytworów na wybrany przez dziecko temat.

Ważnym doświadczeniem dla młodych ceramików jest dostrzeżenie, iż najtrudniej tworzy się na dowolny temat, ponieważ musimy połączyć wyobraźnie z naszymi umiejętnościami i właśnie tego teraz zaczęliśmy uczyć się w pracowni ceramicznej.

Skip to content