animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

20 listopada – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

20 listopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jest to oficjalne święto w polskim kalendarzu. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Mikołaj Pawlak (RPD) zwraca uwagę, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest znakomitą okazją do podejmowania inicjatyw wpisujących się w dyskusję, nie tylko o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach.

W naszym Przedszkolu również obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Czytaliśmy z dziećmi wierszyki, były zabawy ruchowe, oglądaliśmy prezentację na holu, przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Prowadzone były pogadanki nt Praw Dziecka, przybliżona została ich wielka ranga oraz znaczenie w przyszłym  dorosłym życiu. Starszaki zostały zapoznane z Kodeksem Praw Dziecka. Każde z praw omawialiśmy bardzo dokładnie, a wszystko to po to, aby w sposób bardzo dziecięcy umożliwić młodym odbiorcom poznanie własnych praw, przypomnieć reguły życia w grupie i w społeczeństwie, wartościować zachowania swoje i kolegów a także wyposażyć dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach naruszania ich praw. Dzieci wypowiadały się na temat praw i najważniejszym w ich poczuciu  jest prawo do miłości. O nim dzieci wypowiadały się najczęściej. Bardzo często mówiły też o prawie do zabawy, do radości i innych uczuć.

Nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka prekursora Praw Dziecka, który nieustannie podkreślał, że dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jego praw.

Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu młodsze dzieci uświadomiły sobie a starsze przypomniały, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie! Oczywiście dzieci były zachwycone faktem, że wszystko im się od życia należy więc dla równowagi konsekwentnie przypominałyśmy, że dzieci mają również swoje obowiązki J Poniżej wierszyk z naszych zajęć i galeria zdjęć… zapraszamy!

 „Młody człowieku! To nie zabawa – masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa.

Na samym wstępie uwierz z ochotą,  że jesteś młodą ludzką istotą.

Twój kolor skóry, płeć i wierzenia – to dla nikogo nie ma znaczenia.

Mama i tata, w każdej potrzebie, oboje muszą wciąż dbać o ciebie”

Skip to content