animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Wycieczka Misiów do Kancelarii Premiera Rady Ministrów

W środę – 2 października – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów otworzyła swoje drzwi dla naszych przedszkolaków z grupy Misiów. Dzieci miały okazję zobaczyć m.in. reprezentacyjne sale, w których przyjmowane są oficjalne delegacje państwowe, a nawet gabinet premiera, zasiąść przy stole obrad…

Ale zacznijmy od początku!

Po wcześniejszym śniadaniu na dzieci czekała pierwsza atrakcja – jazda autobusem miejskim! Pod czujną opieką pań z przedszkola oraz rodziców Misie bardzo grzecznie podróżowały przez Warszawę oglądając z dużym zainteresowaniem wiadukty, ulice, budynki oraz dość gęsty ruch na ulicach J

Przy budynku Kancelarii Premiera Rady Ministrów  w Al. Ujazdowskich 1/3. dzieci zobaczyły żołnierzy chroniących KPRM – podziwiały umundurowanie oraz sposób pełnienia służby.  Misie przedstawiły panom żołnierzom listę uczestników wycieczki, a następnie każde po kolei musiało przejść przez bramkę, która miała wykryć, czy nie wchodzimy z jakimiś niebezpiecznymi rzeczami na teren Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Zaraz po wejściu do budynku spotkaliśmy mamę naszego przedszkolaka, dzięki której mogliśmy zwiedzić KPRM. A jest to wyjątkowe miejsce, gdzie każdy odwiedzający ma możliwość „namacalnego” poznania ciekawej i bogatej historii tego budynku oraz znajdujących się w nim dzieł sztuki. Zanim jednak wraz z panią przewodniczką rozpoczęliśmy zwiedzanie, ustalaliśmy wcześniej zasady zachowania się w tak dostojnym miejscu, pamiętając, iż jest to również miejsce pracy wielu ludzi.

W czasie zwiedzania pani przewodnik – pani Ania opowiadała dzieciom dużo o historii Polski, walkach o wolność ojczyzny i codziennej pracy dla jej dobra. Dzieci zobaczyły najważniejsze pomieszczenia w budynku –  Salę Obrazową – miejsce oficjalnych ceremonii z udziałem zagranicznych gości premiera. Tu także wygłaszane są ważne oświadczenia szefa rządu. Obejrzały również Salę Okrągłego Stołu, gdzie przyjmowane są delegacje krajowe i zagraniczne oraz Salę Zegarową i Recepcyjną, w których odbywają się osobiste spotkania premiera i ministrów z szefami rządów oraz ambasadorami. Do najciekawszych architektonicznie pomieszczeń Kancelarii należą sale: Kościuszkowska, Kolumnowa, Obrazowa, im. Tadeusza Mazowieckiego (dawna Świetlikowa), im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz przeszklony hol przed dawnym gabinetem Premiera na I piętrze, połączony z reprezentacyjnymi salami: Okrągłego Stołu, Recepcyjną i Zegarową. Rada Ministrów obraduje w sali im. Frycza Modrzewskiego. Poprzednim miejscem obrad była zaś sala Świetlikowa. W sali Obrazowej odbywają się oficjalne ceremonie.

Nasze  Misie podziwiały wspaniałe wnętrza, zabytkowe eksponaty (np. zegary), ale także zafascynowane były przeszkloną podłogą, najdłuższym dywanem itp. N a koniec pani przewodnik zaprosiła nas ponownie wraz z rodzicami w Noc Muzeum, obdarowała drobnymi upominkami i życzyła nam wszystkim bezpiecznego powrotu do przedszkola.

Skip to content