animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

„Święto Drzewa”

Jak co roku w dniach 10 – 11. października 2019 r. nasze przedszkole włączyło się w obchody „Święta Drzewa” w ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” organizowanej przez miasto stołeczne Warszawa przy współudziale Klubu Gaja.

Dzieci podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się jaką rolę odgrywają drzewa w przyrodzie i w życiu człowieka. Prowadzone były  pogadanki na temat: „Sadzimy drzewa dla klimatu, bo są ważne dla nas i naszej przyrody” – wiedza dzieci była bardzo bogata. Padały następujące odpowiedzi: że drzewa dostarczają nam tlenu, dostarczają pokarmu zwierzętom i ludziom, zatrzymują zanieczyszczenia, że las jest domem dla zwierząt i miejscem odpoczynku także dla ludzi, że z  drewna produkujemy papier z którego mamy kolorowe książeczki. Podczas zabawy dydaktycznej „Owoce i liście?” przedszkolaki dopasowywały liście i owoce do poszczególnych drzew, W czasie spacerów jesiennych po przedszkolnym ogrodzie dzieci mają okazję prowadzenia aktywnych obserwacji – wskazywania znanych nazw drzew rosnących w nim takich jak: brzoza brodawkowata, kasztanowiec, lipa, klon, jarzębina i wiele innych, które zdobią nasz piękny ogród. Zbierają kasztany, żołędzie, liście, które są dekoracją naszych kącików przyrodniczych w salach oraz są materiałem przyrodniczym do tworzenia prac plastycznych.

Na podsumowanie zajęć grupy wykonały pracę plastyczną pt.„Nasze drzewo” z wykorzystaniem materiału także  przyrodniczego, czyli liści z różnych drzew rosnących w naszym ogrodzie przedszkolnym zebranych podczas spacerów i zabaw.

Uwieńczeniem obchodów „Święta Drzewa” było posadzenie przez przedszkolaków w dniu 11.10.2019roku sadzonek jarzębin, grusz i jabłoni otrzymanych od Klubu Gaja w dniu 10.10.2019r..

ŻABKI i PSZCZÓŁKI – najmłodsze przedszkolaki posadziły sadzonki jarzębin z pomocą nauczycielek i pana dozorcy blisko swojego miejsca zabaw, aby móc je codziennie obserwować i pielęgnować.

Starszaki otrzymane sadzonki grusz i jabłoni dokonały nasadzeń przy pomocy niezawodnego pana Stefana i nauczycielek grupowych w „sadzie” przedszkolnym. Wszystkie dzieci obiecały swą pomoc w pielęgnacji nowo posadzonych drzewek.

Działania, które zostały zrealizowane wśród dzieci  miały na celu propagowanie idei ochrony środowiska, poszerzania wiedzy na temat drzew, roślin, aby w przyszłości nasi absolwenci byli prawdziwymi miłośnikami przyrody, dbali o otaczające ich środowisko przyrodnicze.

 

 

Skip to content