animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Każdego dnia, w naszym przedszkolu, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Dzieci tańczą, śpiewają, grają na instrumentach oraz odpoczywają przy dźwiękach różnorodnych utworów. 1 października, MUZYKA, ma swoje święto, które obchodzone jest na całym świecie. Dlatego tej wspaniałej muzyki nie mogło zabraknąć również w naszym przedszkolu. Było więc rozpoznawanie instrumentów min: tarka-Guiro, tonblock mały, drewniane klawesy, janczary, kastaniety czy tonblok-rakatak, tworzenie muzyki i jej słuchanie, zabawy przy muzyce, granie na instrumentach, tworzenie orkiestry.  Każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie i świetnie się bawił.

Przedszkolaki dowiedziały się również, że godnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki “imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”. W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.

Podczas wspólnego spotkania dzieci w wielkim skrócie zapoznały się z życiem i twórczością tego artysty. Słuchały  fragmentu opery „Straszny Dwór” i jednej z najbardziej znanych pieśni „Prząśniczka” w różnych aranżacjach.   

Moniuszko nazywany był ojcem polskiej opery, a jego wizerunek przez chwilę widniał  na banknocie opiewającym na sto tysięcy złotych z 1990r oraz na znaczku pocztowym  z 1958r. Obecnie Dworzec Centralny nosi imię Stanisława Moniuszki, a jego pieśń „Prząśniczka” jest hejnałem miasta Łódź. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli we wspólnym spotkaniu, zabawa była wyśmienita, a dzieci poznały wiele ciekawostek z życia tak mało znanego kompozytora. 

Grupa Krasnali czuła wielki niedosyt i postanowiła stworzyć własna orkiestrę bębniarską wykorzystując do tego naczynia z kącika kuchennego 😊

 

 

 

 

 

 

Skip to content