animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Niesamowite spotkanie z gliną –  talent drzemie w każdym z nas

PAP OFF   27.09.2019

Niesamowite spotkanie z gliną –  talent drzemie w każdym z nas.

 

Glina jest skałą osadową, zbudowaną z iłu, mułu, piasku i żwiru. W zależności od ilości i stopnia utlenienia zawartych w niej tlenków żelaza i manganu, glina może przybierać barwę żółtą, ceglastą, brunatną, szarą lub szarozieloną. 

Zwilżona wodą glina staje się plastyczna, dzięki czemu od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Nikt nie przechodzi obojętnie obok kawałka gliny – gdy już weźmiemy ją w ręce od razu sprawdzamy jej właściwości: w jaki sposób się gniecie, jak się formuje, czy można nadać jej kształt. W spotkaniu z gliną nie grają roli nasze umiejętności, kiedy poczujemy radość twórczego tworzenia zdobywamy doświadczenie, które rozwija naszą wyobraźnie przestrzenną, wyrabia poczucie estetyki, uczy kreatywności i wytrwałości. Ugniatanie gliny, wałkowanie, formowanie i ozdabianie wspiera rozwój małej motoryki, poprawia sprawność ruchową rąk, rozwija zdolności artystyczne, sprzyja wyciszeniu i koncentracji na wykonywanym zadaniu, daje możliwość wyrażenia siebie i swoich emocji.  To nie tylko doskonała zabawa, ale również forma relaksu i terapii dla dzieci i dorosłych.

Z gliny łatwo lepi się sukces – to jedna z najlepszych form arteterapii. Nie potrzeba wielkich umiejętności by stworzyć ładną rzecz. Glina ograniczając ingerencję osoby dorosłej w dzieło do minimum, pozwala  dziecku uwierzyć, że jest prawdziwym artystą. To dorosły podąża za dzieckiem dając mu możliwość ekspresji, doznania poczucia spełnienia.

Nawet gdy efekt jest przypadkowy i nieoczekiwany, glina staje na wysokości zadania i pozwala zobaczyć w tym  – czasem wyglądającym na zgnieciony czy poszarpany, nie przedstawiający niczego konkretnego kawałek gliny  – np. dinozaura wykluwającego się z jaja czy jeża schowanego w liściach.

Podczas dzisiejszych działań sprawdzaliśmy możliwości gliny, doświadczyliśmy jej reakcji z wodą, sprawdzaliśmy jak się rozdziela i łączy, czy jest plastyczna, co się dzieje gdy ją długo ugniatamy. Na koniec poddaliśmy się radości tworzenia wykorzystując dziecięcą wyobraźnie. Jesteśmy bardzo ciekawi dokąd zaprowadzi nas dziecięca kreatywność podczas następnego spotkania z gliną.

Skip to content