animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Laboratorium Ciemności – warsztaty edukacyjne Smerfów

Dla przedszkolaków poznających świat zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to szczególnie ważna lekcja życia społecznego.

Dostaliśmy taką lekcję podczas niezwykłych warsztatów w trakcie których osoby niewidome i słabowidzące wprowadzały nas widzących w swój „świat ciemności” a empatia i tolerancja zdecydowanie pomogły nam w odczarowaniu niepełnosprawności i pozbyciu sie lęków przed nieznanym.

Jak radzą sobie osoby niewidome, słabowidzące i jak im pomagać? W temat wprowadziła nas projekcja filmu “N jak niewidomy”, z którego dowiedzieliśmy się, kiedy i w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomym a ćwiczenia w parach “Niewidomy – przewodnik” pozwoliły przedszkolakom przekonać się, że nawet małe dziecko może pomagać.

Pani Grażyna i Pan Radek (oboje niewidomi) opowiadali dzieciom jak radzą sobie w codziennym życiu, do czego służy biała laska, pokazali jak za pomocą dźwięków, dotyków, zapachów rozpoznawać świat wokół, pozwolili dotykać i poznawać urządzenia, które w życiu codziennym pomagają funkcjonować samodzielnie osobom niewidomym.

Zabawki dla dzieci, które mają problemy ze wzrokiem zrobiły największe wrażenie na naszych przedszkolakach zwłaszcza, że mogliśmy się nimi pobawić w absolutnej ciemności polegając jedynie na dotyku i słuchu. Ta część warsztatów bardzo uświadomiła nam wszystkim, jaką bezcenną wartością jest wzrok, którym możemy się cieszyć a którego, na co dzień nie doceniamy.

Poznaliśmy również  alfabet/pismo Braille i zapisaliśmy na maszynie swoje imiona za pomocą tego pisma.

Laboratorium Ciemności to niezwykłe warsztaty prowadzone przez niezwykłych ludzi, którzy z pasją i uśmiechem na twarzy pokazali nam: jesteśmy tacy sami, tylko oczekujemy czasem odrobiny pomocy. To Była bardzo ważna lekcja dla wszystkich!

 

Skip to content