animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Międzynarodowy Dzień Kropki – przedszkolny przekaz artystyczny

PAP OFF   13.09.2019

Międzynarodowy Dzień Kropki – przedszkolny przekaz artystyczny

Rozpoczynamy realizację kolejnego projektu edukacji kulturalnej PAP OFF.

PAP OFF czyli Offowy Przekaz Aktywnych Przedszkolaków  to projekt awangardowy, eksperymentalny,  poszukujący, dynamiczny, aktywny, energiczny i czynny, którego istotą jest forma przekazu: odbioru sztuki współczesnej oraz tworzenia sztuki poprzez wykorzystanie środków  masowego przekazu. Kreując przekaz w formie dziecięcej prasy, radia, telewizji, filmu, książki nie zapomnimy o wyrażeniu przekazu artystycznego – wizualizacji naszych doświadczeń, emocji, wrażliwości artystycznej oraz wyobraźni, tworząc teatr, wernisaże, wystawy, happeningi i performance.

Projekt jest możliwością realizacji zapotrzebowania na działania mające rozwijać twórczą postawę dzieci w kontakcie z kulturą i mediami. Dzięki działaniom projektowym dzieci staną się kreatorami treści kulturalnych będą  artystami: aktorami, reżyserami, fotografami, dziennikarzami, spikerami, pisarzami, malarzami, rzeźbiarzami. W projekcie najważniejszy jest przekaz rzeczy istotnych i ważnych, ale także mniej ważnych i mniej istotnych, pozwalających na rozwój  kreatywności i wyobraźni dziecka. Przekaz dziecka do dorosłego i dorosłego do dziecka. Zapraszamy do udziału w realizacji projektu rodziców, dziadków, rodzeństwo –  całą społeczność przedszkolną.

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest 15.09 każdego roku.

 W naszym przedszkolu  obchodziliśmy to święto w dniu dzisiejszym. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość dzieci, zachęcać ich do tworzenia.

Nasze obchody dnia kropki rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego kropkowego dzieła. Odkrywaliśmy dziś dziecięce talenty, które  zaprezentowaliśmy na przedszkolnej wystawie. Pomysłowość dzieci nie ma granic – to jest dzisiejszy przekaz naszych warsztatów. Dzieci nie ogranicza w tworzeniu nic, musimy tylko pozwolić działać dziecięcej wyobraźni. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Zapraszamy do zorganizowania  rodzinnej kropkowej zabawy w domach.

Skip to content