animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

 „U Kowala ciężka robota…”

17 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie edukacyjne z KOWALEM, w której uczestniczyła społeczność przedszkolna.

Zawód znany przez dorosłych zaprezentował rodzic naszych przedszkolaczków Zosi i Jasia – pan Radosław, który mówi o sobie, że jest podkuwaczem koni. W czasie spotkania przybliżył on dzieciom sposoby, cele i zasady podkuwania koni. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi narzędziami, jakimi w swojej pracy posługuje się kowal. Prowadzący zwrócił uwagę na potrzebę zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie kontaktu ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że obecnie kowal w swojej pracy współpracuje w trudnych przypadkach z weterynarzem.

Pan Radosław opowiedział w sposób przystępny o obróbce metalu w celu produkcji podków za pomocą tradycyjnego wykuwania z rozgrzanych sztab. Zwrócił też uwagę na fakt, jak bardzo kowal  musi dbać o swoje bezpieczeństwo przed oparzeniem.

Podczas spotkania rozmawiano również o sposobach użytkowania koni, głównie w wielkoobszarowych hodowlach (na przykładzie Arizony) w oparciu o zdjęcia i film, co było jako wprowadzenie do zabawy z lassem – próby chwytania przedmiotów i siebie nawzajem. Chętne przedszkolaki podejmowały też podczas spotkania próbę siłową  – zmiany kształtu podkowy. Jednak mimo naprężania mięśni – nikomu to się nie udało.

Przedszkolaki w czasie spotkania wykazywały duże zainteresowanie i ciekawość zawodem kowala oraz narzędziami, jakimi się posługuje. Na zakończenie spotkania podziękowały za możliwość poznania zawodu podkuwacza koni i poświęcony im czas.

Skip to content