animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kopalnia Sensorycznych Wrażeń – Przedszkolaki niczym Kantor w czarnym niezależnym teatrze

Tadeusz Kantor – reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, teoretyk sztuki, aktor we własnych przedstawieniach, wykładowca krakowskiej ASP.  Na świecie był znany jako wybitna, oryginalna osobowość teatru XX wieku, jako twórca grupy teatralnej i spektakli. Przez niemal całe życie próbował łączyć różne rodzaje aktywności: był  animatorem życia artystycznego, teoretykiem i praktykiem sztuki  (w tym malarzem) i jednym z pierwszych w Polsce twórców happeningu, ale przede wszystkim był człowiekiem teatru: autorem, reżyserem, scenografem i aktorem.

Czarny teatr  to rodzaj niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie z czarnymi kurtynami i z odpowiednim użyciem oświetlenia UV tworzącym grę światła i cienia. Ten rodzaj teatru, wywodzący się z Azji, współcześnie jest szczególnie popularny w Pradze, gdzie można go zobaczyć w wielu teatrach zarówno na dużej i małej scenie oraz w postaci „czarnej skrzynki”.

Dzięki  absolutnej magicznej ciemności, która rozprzestrzeniła się na nasz przedszkolny hol, rozpoczęliśmy podróż  zainspirowani happeningiem Tadeusza Kantora  w nadmorskich Łazach z roku 1967 pt: „Panoramiczny happening morski” – dyrygowaliśmy falami wyobraźni. Nowym doświadczeniem naszych działań z czarnym teatrem był fakt, że nasza podróż była nagrywana jak prawdziwa sztuka teatralna, którą pod koniec warsztatów mogliśmy obejrzeć. Wszyscy poczuliśmy się jak prawdziwi artyści, którzy wykorzystując swoją wyobraźnie odnaleźli się w improwizacji teatralnej.

Skip to content