animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Myślenie wizualne z fotografią

Myślenie wizualne to myślenie obrazami. Nasze przedszkolaki nazwały ten proces RYŚLENIEM 🙂

Według naukowców ludzie odbierają informacje, które do nich docierają werbalnie oraz wizualnie. Myślenie wizualne to zdolność do myślenia poprzez obraz, poprzez wizualizację, odbywa się ono w naszej głowie i jest elementem procesów poznawczych. To metoda pracy, w której wykorzystuje się proste schematy rysunkowe, łączy się je ze słowami w celu lepszego zapamiętania przedstawionych informacji.

W pierwszej części naszych warsztatów, które miały miejsce 6 i 8 maja, zajęliśmy się myśleniem wizualnym. Dzieci otrzymały zadanie – narysuj to o czym teraz myślisz. Po omówieniu naszych rysunków, przeszliśmy do drugiej części warsztatu Fotografia (photo – światło, graphein – rysować, pisać) to rysowanie za pomocą światła. Jest to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła.

Nasze przedszkolaki z olbrzymim zaangażowaniem bawiły się fotografią z lotu ptaka – realizacja pomysłów naszych przedszkolaków  odbywała się przy pomocy różnorodnych urządzeń, fotografia cyfrowa, tablet, smartfon, aparat fotograficzny oraz projektor multimedialny zostały ze sobą sprzężone w czasie zajęć, co dawało niesamowite możliwości twórcze, ale też i stały podgląd tego, co udało się stworzyć. W czasie zajęć wszyscy mieli możliwość wykorzystać aplikacje fotograficzne do animacji, tworzenia historii oraz obróbki zdjęć.

Bardzo ciekawym doświadczeniem była fotografia natychmiastowa, czyli uświadomienie sobie rangi naszych działań poprzez szybką realizację impulsu, akcji i reakcji.

Dzieci dowiedziały się również o fotografii slow motion – czyli możliwośćci nagrywania ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę, co jest dostępne w naszych smart fonach.  Filmy w zwolnionym tempie są  w dzisiejszych czasach nie tylko elementem realizacji rozbudowanych projektów wideo ale także istotnych wiadomości.

Zamieszczone poniżej zdjęcia pokazują jak powstawały:

“Dziecięca piramida”

“Schody z krzeseł”

“Siłacz”

“Superman”

“Serce na dłoniach”

“Serce i głowy”

“Żonglerzy”

“Krzywa wieża”

Skip to content