animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kopalnia Sensorycznych Wrażeń “Pachnące dzieło” – przedszkolne abstrakcje

Abstrakcja – w sztukach plastycznych to taka realizacja dzieła, w której jest ono pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury. Autorzy stosują różne środki wyrazu, dzięki którym “coś przedstawiają”. Sztuka abstrakcyjna jest nazywana sztuką nieprzedstawiającą, niefiguratywną. Jest to sztuka bardzo różnorodna, w której występują odrębne nurty.

8 marca tworząc pachnące dzieło wszyscy staliśmy się twórcami grupowych abstrakcji do tworzenia których wykorzystaliśmy bandaż z gipsem i farby. Nasze działania rozpoczęliśmy od przygotowania farb do których dodaliśmy zapachy: waniliowy, migdałowy, pomarańczowy i cytrynowy. Kawałki bandaża w gipsie moczyliśmy w wodzie i formowaliśmy z nich fantastyczne i różnorodne kształty na podobraziu.

Dla przedszkolaków ta czynność okazała się  nie lada  wyzwaniem: moczenie bandaża, rozcieranie gipsu i oklejanie nim podobrazia dla dzieci była nowym doświadczeniem sensorycznym. Wykorzystanie farb nakładanych pędzlami lub paluszkami, a także całymi dłońmi  w końcowym etapie tworzenia pachnącego dzieła dopełniło całość.  Nasza cierpliwość i koncentracja na określonym zadaniu została nagrodzona oryginalnymi dziełami, jednak odpowiedź na to co przedstawia abstrakcja zostawiliśmy sobie na później. Prace będzie można podziwiać podczas wystawy, którą zorganizujemy w kwietniu.

Skip to content