animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Dzień Kreatywności

Kopalnia sensorycznych wrażeń – KSW- Dzień Kreatywności

Zima trwa, ale u nas  – w przedszkolu – zawsze jest wesoło i coś się dzieje. W piątek 22 lutego mieliśmy Dzień Kreatywności. Zabawę rozpoczęliśmy od pracy domowej dla rodziców 😊 –  poprosiliśmy, aby w tym dniu dzieci przyszły do przedszkola kreatywnie ubrane. Zadanie domowe rodzice zaliczyli na 6 😊. Kreatywne stroje naszych przedszkolaków zachwycały nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. Pomysłowość  i różnorodność  strojów i opowieści dzieci z tym związane przerosła nasze oczekiwania.

Kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań.

W dniu dzisiejszym nawet najbardziej abstrakcyjne działania naszych rozbawionych przedszkolaków prowadziły do nowych rozwiązań i rozwijania naszej wyobraźni. Nasze przedszkole zamieniło się w strefy działań, w których brały udział wszystkie przedszkolaki. Przedszkolne sale i hol zachęcały do kreatywnych zabaw. Na holu zajęliśmy się ambalażem, czyli   działalnością w sztuce współczesnej, która jest związana z opakowywaniem, zasłanianiem, okrywaniem przedmiotów, fragmentów architektury, natury. Największe ambalaże tworzy Christo (opakowania budynków, wybrzeży, wąwozów oraz wysp). W Polsce ambalaże stosował Tadeusz Kantor. Kreatywność dzieci proponujących wykorzystanie tej techniki była oznaką ich nieposkromionej wyobraźni. Opakowaliśmy krzesła, stół, dywan a  nawet Panią Sylwię z grupy Motylków. W Sali smerfów dzieci podjęły wyzwanie wspólnego rysowania specjalnymi pająkami. Tutaj należało się zmierzyć z działaniami w małych grupkach. Sala Krasnali zamieniła się w cudowną strefę działań sensorycznych, w której różnorodność działań zapierała dech. Zabawy dostosowane były do grupy wiekowej. Szkoda tylko, że nie było czasu na uwzględnienie zabaw dla dorosłych, którzy również z przyjemnością oddaliby się niezwykle ciekawym sensorycznym zabawom. W sali żabek na wszystkie dzieci czekały gry w formacie XXL – memory i domino. W Pszczółkach zmierzyliśmy się z labiryntami w formie gry zręcznościowej, dzięki którym mogliśmy ponownie sprawdzić współpracę grup. Jak się potem okazało nie było to dla wszystkich proste zadanie. W Motylkach na przedszkolaki czekały motki wełny z których dzieci, tworzyły pajęczą sieć jednocześnie odpowiadając na różne pytania. Dużo się o sobie wzajemnie dowiedzieliśmy dzięki tej zabawie. W Misiach cierpliwie budowaliśmy wieżę wykorzystując do tego grę zręcznościową, a sala Muminków zamieniła się w strefę małego konstruktora, gdzie najważniejsza była cierpliwość i precyzja w tworzeniu  konstrukcji z klocków Maple.

Po obiedzie dzieci mogły dalej rozwijać swoje umiejętności manualne na blatach świetlnych wykorzystując technikę sand art. Ulotna sztuka tworzenia obrazów z piasku była nie lada wyzwaniem i atrakcją twórczą. Uwieńczeniem działań podczas dnia kreatywności były zabawy z „Magicznym dywanem”, który podbił serca wszystkich przedszkolaków.

Tak więc twórczy rodzice mogą być dumni ze swoich twórczych dzieci, które twórczo ubrane miały okazję przez cały dzień twórczo się bawić. Aby nie opaść z sił panie z kuchni przygotowały im tego dnia twórcze posiłki, zwłaszcza podwieczorek, podczas którego dzieci same komponowały swoje owocowe kanapki.

Dzień kreatywności uważamy za bardzo udany, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomysłowość. Do zobaczenia na następnym dniu kreatywności 😊

Skip to content