animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

KSW- Maska w karnawale

Karnawałzapusty – to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5 mln turystów.

Nasze przedszkolaki dobrze również doskonale wiedzą co to jest karnawał. Podczas oglądania zdjęć z największych karnawałów na świecie przypomnieliśmy sobie o tradycji naszych rodzimych zapustów.

Nazwa zapusty (karnawał)  pochodzi zapewne od słowa zapuszczać, czyli zaczynać post, który zaczynał się zaraz po karnawale. W całym karnawale bawiono się głośno i hucznie. Wtedy to po wsiach chodziły grupy przebierańców. Były to wesołe korowody różnych postaci w strojach i maskach. Czasem za przebranie wystarczyło stare ubranie czy czerniona węglem lub sadzą twarz. Charakterystyczna była postać bociana lub żurawia, którzy byli symboliczną zapowiedzią zbliżającej się wiosny. Karnawał to czas trochę na opak, więc przebierańcy mogli być mężczyznami przebranymi za kobiety lub kobietami przebranymi za mężczyzn. W obchodach zapustnych nie mogło też zabraknąć postaci dziada z babą, diabła oraz Cyganów. Korowody przebierańców oprócz śpiewów i tańców często też zaczepiały przechodniów czy urządzały różne figle i psoty. Jednak wszystko to było traktowane z przymrużeniem oka, gdyż wierzono, że postacie te przynoszą dostatek i urodzaj oraz są zapowiedzią rychłego nadejścia wyczekiwanej przez ludzi wiosny.  Maska – przykrycie twarzy lub jej części, używana w celach magicznych lub obrzędowych. Maska i przebrania to czar karnawału pozwalające na wspólną, radosną zabawę.

Przedszkolna karnawałowa parada sprawiła wszystkim niesamowitą radość. Korowody przebranych przedszkolaków wypełniły tańcem i śmiechem całe przedszkole. Nasze przedszkolaki lubią przebieranki, dumą napawa nas fakt, iż nasze działania nie zakończyły się tylko karnawałową  paradą i dobrą zabawą podczas szykowania się do niej. Dzieci w naszym przedszkolu dobrze wiedzą do czego jeszcze można wykorzystać karnawałowe rekwizyty i tak podczas naszego spotkania nieoczekiwanie STAŁ SIĘ TEATR! Spontanicznie przedszkolaki wcielały się w różne role, odgrywały scenki, cieszyły się wspólnymi teatralnymi zabawami! Ale zabawa!!!

Skip to content