animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Rozpoczęcie warsztatów w ramach Koła Kulinarnego

W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Koła kulinarne” realizowanego w ramach kampanii społecznej „Wiem, co jem.” Urzędu m.st. Warszawy. W projekcie bierze udział jedna grupa sześciolatków. Jest to inicjatywa służąca rozwinięciu u dzieci zainteresowania zdrowym stylem życia, racjonalnym sposobem odżywiania oraz niemarnowaniem żywności poprzez nabywanie umiejętności kulinarnych. Projekt koresponduje z naszym programem autorskim „Gdy przedszkolak zdrowo je, to wesoło bawi się”. Połączenie tych działań pozwoli ugruntować wiedzę o istocie prawidłowego żywienia, którą nasze przedszkolaki zdobywają już od 3-latków, jednocześnie ucząc dzieci samodzielności w kuchni.

Zajęcia prowadzi p. Natalia – nasz przedszkolny dietetyk, a warsztaty odbywają się cyklicznie. Koło kulinarne otrzymało od Urzędu M.St. Warszawy fartuszki do gotowania dla każdego uczestnika. Pierwsze warsztaty koła kulinarnego miały na celu zapoznanie dzieci z zasadami panującymi podczas zajęć. Przedszkolaki przypomniały sobie jak należy się przygotować do działań w kuchni, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie pracy w kuchni, próbowaniu nowych smaków podczas przygotowania posiłku. Ponadto ustaliliśmy, że przygotowanie posiłku to nie tylko gotowanie, ale wszelkie czynności, rozpoczynając od planowania, a kończąc na sprzątaniu stanowiska pracy. Dzieci rozmawiały z panią Natalią o sprzętach, które są niezbędne na każdych zajęciach kulinarnych oraz obejrzały wszystkie dokładnie, by nie były im obce podczas kolejnych zajęć. Na pierwszych warsztatach każde dziecko przymierzyło fartuszek, by mieć pewność, że jesteśmy w pełni przygotowani do działań praktycznych.

Na drugich zajęciach Muminki przygotowały owocowe kanapki, samodzielnie smarując pieczywo, krojąc owoce (gruszkę, jabłko, brzoskwinie w syropie, kiwi), wcześniej obierając te, które należało i układając na pieczywie.Następnie każdy udekorował swoją kanapkę według własnego uznania pestkami słonecznika oraz suszoną żurawiną. Wszyscy przygotowali piękne i smakowite kanapki, które zjedli z uśmiechem na twarzy na II-gie śniadanie.Mamy nadzieję, że po naszych działaniach w domach naszych przedszkolaków powstaną pełne zdrowia kanapki, które dzieci same przygotują dla swoich rodziców ?

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia, bo dzieci bardzo zaangażowały się w pracę i z należytą powagą (bo przecież gotowanie to nie zabawa) uczestniczyły w warsztatach.

Skip to content