animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Czarny teatr – improwizacje ruchowe

Realizacja tegorocznego projektu KSW- Kopalnia Sensorycznych Wrażeń podczas dzisiejszych warsztatów pozwoliła nam skupić się na wrażeniach wzrokowych. Czarny teatr  to rodzaj niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie z czarnymi kurtynami i z odpowiednim użyciem oświetlenia UV tworzącym grę światła i cienia. Ten rodzaj teatru, wywodzący się z Azji, współcześnie jest szczególnie popularny w Pradze, gdzie można go zobaczyć w wielu teatrach zarówno na dużej i małej scenie oraz w postaci „czarnej skrzynki”.

W piątek magiczna, absolutna ciemność rozprzestrzeniła się na nasz przedszkolny hol i zawładnęła nami pozwalając twórczo działać. Wszystko, co niemożliwe, stało się możliwe, a efekty optyczne przerosły nasze wyobrażenia. Dzięki czarnemu teatrowi  podróżowaliśmy przez błyszczącą ciemność. Czarny teatr przyniósł wszystkim unikalne i ekscytujące doświadczenia.

Nasze spotkanie z czarnym teatrem polegało na improwizacji ruchowej z wykorzystaniem elementów fluorescencyjnych (kół, chust, materiałów, farb i kukiełek). Swobodna, niczym nie skrępowana aktywność wszystkich dzieci potwierdziła  tylko wyjątkowe zdolności naszych przedszkolaków – ich improwizacje z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane podczas publicznych występów.  Zachwyt przedszkolaków i chęć improwizowania na scenie spowodował iż obiecaliśmy sobie, że to nie jest  nasze ostatnie spotkanie z czarnym teatrem?

Skip to content