animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Od ziarenka do roślinki – mali ogrodnicy w majowej akcji :)

W dniach 07 – 11.05.2018r. bieżącego roku wszystkie grupy przedszkolaków postanowiły zamienić się w małych ogrodników z pomocą swoich Nauczycielek, pań Woźnych, Rodziców, Dziadków i panów Dozorców.

Do nowej roli dzieci przygotowywały się już od wczesnej wiosny podczas zajęć edukacyjnych, które dla nich w grupach zorganizowały panie Nauczycielki. W czasie zajęć poznawały rozwój rośliny, czego potrzebuje do życia i jak należy ją pielęgnować, oraz poszerzały swoją wiedzę dotyczącą ich właściwości kulinarne. Nowe wiadomości zastosowały w praktyce zakładając w każdej grupie przedszkolnej – ZIELONE KĄCIKI.

Jak to czasami bywa, niektóre roślinki nie wiedzieć, czemu nie chciały wzejść L Z pomocą przyszli Rodzice przedszkolaków, przekazując grupie gotowe sadzonki, którymi starannie się opiekowano. Założenie zielonych kącików dało dzieciom możliwość prowadzenia bezpośrednie obserwacji wzrostu roślin i nabywania umiejętności ich pielęgnacji. Niektóre przedszkolaki dzieliły się swoimi wrażeniami z własnej zielonej hodowli roślinek założonej wspólnie z rodzicami, dziadkami.

Kiedy roślinki już wyrosły i w przyrodzie na stałe zagościła słoneczko, nadszedł czas przeprowadzki dla sadzonek do ogrodu przedszkolnego.

Zanim przedszkolaki przystąpiły do działań ogrodniczych panie Nauczycielki przeprowadziły w grupach zajęcia edukacyjne, dzieci poznały pracę ogrodnika, jego narzędzia, które są mu potrzebne do pielęgnacji roślin w ogrodzie. Panie w grupach zwracały uwagę na bezpieczne posługiwanie się nimi.

Pierwsze w małych ogrodników z ochotą zamieniły się Krasnale, które swoją hodowlę nagietek i aksamitek przesadziły do skrzynkowych rabat. Następnie grupa Motylki wysadziła część swojej hodowli – tymianek na rabatę ziołową w ogrodzie. Pozostała część roślin – mieczyki, dalie, frezje dzieci pozostawiły jeszcze w sali do bezpośredniej pielęgnacji i obserwacji. Podobnie postąpiły Muminki wysadzając sadzonki lubczyka na rabatę, zaś mieczykami będą zajmować się nadal w swojej sali, aż wystarczająco urosną. Pszczółki przeniosły do ogrodu swoje sadzonki cukinii i pomidorków koktajlowych do skrzynkowych rabat. Pozostałe grupy też nie próżnowały i przesadziły swoje sadzonki na rabaty skrzynkowe w ogrodzie. Żabki z wielkim zaangażowaniem grupy posadziły szałwię i bratki. Smerfów w trudnej pracy ogrodniczej oprócz pań z grupy wsparł swoją pomocą i doświadczeniem dziadek jednego Smerfika. Dzięki jego pomocy przenoszenie wyhodowanych roślinek – dyni jadalnej i dyni ozdobnej przebiegło sprawnie. Na koniec Misie wysadziły na rabaty w ogrodzie  wyhodowane sadzonki nasturcji i cukinii.

Pomysł sadzenia kwiatów bardzo się dzieciom podobał, które z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem pracowały w ogrodzie. Zobowiązały się także do codziennej pielęgnacji roślin – doglądania i podlewania. Była to wspaniała lekcja przyrody. Na każdej rabacie znajduje się metryczka z nazwą grupy i roślinami posadzonymi.

Dziękujemy Rodzicom, Dziadkom, oraz wszystkim pracownikom przedszkola, którzy podarowali nam ziemię, sadzonki, służyli czasem, radą i doświadczeniem ogrodniczym.

Skip to content