Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio”, Andrzej Zalewski. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku, a w naszym przedszkolu pierwsze obchody miały miejsce w tym roku.
Trudno o kwiatki bardziej wdzięczne, trudno też nie docenić ich symboliki. W „sekretnym języku kwiatów” niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości. Bukieciki niezapominajek panny dawały dawniej kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody. Ten polski kwiatek – mówi skromnie – nie zapomnij o mnie!
Nasze przedszkolne obchody Dnia Polskiej Niezapominajki przebiegały pracowicie i twórczo. 15 maja dzieci nie tylko dowiedziały się dlaczego obchodzimy takie święto, ale również przypomniały i utrwaliły sobie podstawowe zasady małych ekologów”. Wszystkie zaplanowane w tym dniu działania w grupach miały na celu utrwalenie, ugruntowanie szacunku do środowiska naturalnego zgodnie z hasłem:
“ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE, ODSUŃ OD NIEJ ZŁO
I PAMIĘTAJ O TYM, ABY CHRONIĆ JĄ”.
Mamy nadzieję, że nasze przygotowania i obchody Dnia Polskiej Niezapominajki były nie tylko przyjemne, ale pouczające dla naszych przedszkolaków. Najważniejsze przesłanie, że należy chronić przyrodę zostało w pełni zrealizowane, a wdzięczne kwiaty odwdzięczą się dzieciom kolorowymi barwami i niezapomnianymi zapachami. O tym, że jest to święto niezwykle wdzięczne może świadczyć ogromna ilość prac plastycznych, które dzieci wykonały w tym dniu, jak również zapamiętane przez nich wierszyki oraz piosenki.