Wycieczka do Stajni Pociecha

Wycieczka Misiów, Motylków, Smerfów i Krasnali do Stajni Pociecha.

14 i 16 maja dzieci z grup Misiów, Motylków, Smerfów i Krasnali pojechały do Stajni Pociecha, by poszerzyć zainteresowania przyrodnicze poprzez uczestnictwo w zajęciach  „Spotkanie z pszczołą” oraz „O czym szumią wierzby”.

Misieuczestniczyły w bardzo pouczających zajęciach o pszczołach i ich zwyczajach. Z uwagą słuchały pana pszczelarza i pani pszczelarz, dawniej zwanych bartnikami. Dzieci zwiedziły pasiekę i poznały budowę ula. Dowiedziały się, kto rządzi w ulu, kto pracuje, a kto jest trutniem. Oglądały narzędzia pszczelarzy służące do wydobycia miodu z plastrów. Misie (jak na prawdziwe Misie przystało) degustowały również miód. Dzieci samodzielne robiły świece z wosku, które potem zabrały ze sobą do przedszkola i domu.

Motylki i Smerfy i Krasnale podczas swoich zajęć dowiedziały się skąd bierze się wiklina, z której upleść można wiele pięknych przedmiotów. Poznały porę sadzenia i zbioru wikliny oraz tajniki jej barwienia na różne kolory. Dzieci samodzielnie sadziły młode pędy wiklinowe oraz miały okazję obserwować takie, które posadzono kilka tygodni wcześniej. Natomiast w trzyletnich już pędach wikliny, z której stworzono labirynt, Motylki i Smerfy świetnie bawiły się szukając 10 kolorów ukrytej krepiny. Przedszkolaki na koniec poznały sposób wykonania papierowej wikliny, z której zrobiły podstawki pod kubki.

Wszystkie grupy znalazły również chwilę, by w Stajni Pociecha poobserwować konie. Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń i nowo nabytej wiedzy.