animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Tydzień Ziemi – Przyroda jest wieczna, jeśli bezpieczna – cztery żywioły

Kwiecień  jest miesiącem w którym nasze przedszkole co roku obchodzi „Dzień Ziemi”. W tym roku przez cały tydzień, między 23, a 27 kwietnia realizowaliśmy tematykę związaną z naszą Ziemią. W tym czasie dzieci zdobywały wiedzę na temat otaczającej przyrody, a także zjawisk w niej zachodzących.  W tym roku nasze działania zostały zorganizowane wokół tematu  „Cztery żywioły –  ogień, powietrze, ziemia i woda”. Najbliższa dla dzieci jest Ziemia, ponieważ dzieci mają z nią stały kontakt; jest to dom, przyroda,wszystko co nas otacza. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że jest okrągła  i krąży wokół Słońca, a także że pokrywają ją lądy, morza i oceany.  Na podstawie wiersza J. Kasperkowiaka „Mali strażnicy przyrody” uświadomili sobie, że o naszą Ziemię należy dbać, nie wolno jej niszczyć i zaśmiecać, aby jak najdłużej była pełna zieleni, zwierząt i czystego powietrza. Kolejnym omawianym żywiołem była woda. Z dziećmi wykonywane były różnego rodzaju eksperymenty, gdzie  mogły na żywo zaobserwować jakie zachodzą zmiany w wyniku przeprowadzonego doświadczenia. Przedszkolaki nie tylko były obserwatorami, ale także same mogły dokonać eksperymentu i poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. Dowiedziały się  dlaczego złożona z papieru  gwiazda pod wpływem wody rozkłada się, a później tonie, dlaczego lekkie przedmioty unoszą się na powierzchni wody, a ciężkie zanurzają. Na podstawie utworów literackich takich jak  „Źródło w zaczarowanej dolinie” i wiersza „Woda” mogły odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego woda jest najcenniejszym darem dla człowieka i dlaczego warto ją oszczędzać.  Ogień wzbudził wśród dzieci najwięcej emocji, ponieważ jest to żywioł, z którym nie spotykają się  na co dzień. Na podstawie historii Jacka i Agatki z opowiadania „Wybuch pożar – wzywamy straż pożarną” przedszkolaki dowiedziały się, że ogień  jest to zjawisko w przyrodzie, które ma kolor, nieokreślony kształt i jest gorący.  Bardzo jest pożyteczny, ale potrafi być  niebezpieczny dla człowieka i przyrody. Na podstawie utworu utrwaliły sobie numery alarmowe  do straży pożarnej, a także na czym polega zawód strażaka. Ostatnim omawianym żywiołem było powietrze. Na podstawie  wiersza J. Kerna „Piotruś i powietrze” dzieci poznały  jego właściwości. Dowiedziały się co to jest wiatr i dlaczego wieje. Zostały również przeprowadzone różne ćwiczenia oddechowe takie jak: dmuchanie na bańki mydlane, kulki z bibuły, piórka, napełnianie balona powietrzem.

W ramach Tygodnia Ziemi  zaprosiliśmy  Rodziców i naszych wychowanków do udziału w konkursie ekologiczno – rękodzielniczym pt. „Zabawka ze skrawka”. Dzieci bardzo chętnie   wykonały z Rodzicami  pacynki, kukiełki, różnego rodzaju  stworki , z wykorzystaniem materiałów  i surowców wtórnych. Wystawę  prac możemy podziwiać na naszym przedszkolnym holu.  Dzieciom i Rodzicom bardzo dziękujemy  za zaangażowanie i pięknie wykonane prace, które dały wiele radości zarówno dzieciom, jak i Rodzicom, a także  wspólną satysfakcję z wykonanego dzieła.

Odbyły się również warsztaty artystyczne, gdzie stworzyliśmy przedszkolną “Galerię sztuki eko”

Skip to content