Jak kiedyś w Polsce tańczono?

6 kwietnia artyści Agencji “Promocja” zaprezentowali nam polskie tańce narodowe. Podczas występu przedstawiono krótkie opisy każdego tańca, omówiono ich charakter, budowę oraz pochodzenie. Pokazano też stroje kobiece i męskie stosowane w tych tańcach. Na początku obejrzeliśmy krótki pokaz najważniejszego polskiego tańca – poloneza. Tańcem tym rozpoczyna się wiele uroczystości. Artyści wystąpili w strojach ułańskich sprzed 200 lat. Następnie przebrali się w stroje kontuszowe, aby zaprezentować tańczonego na dworach szlacheckich mazura. Kolejnym, ludowym tańcem, który mieliśmy okazję obejrzeć, był melancholijny, powolny kujawiak. W następnej odsłonie znacznie zwiększyliśmy tempo utworu podczas szybkiego, żwawego oberka. Ostatnim zaprezentowanym tańcem był krakowiak, którego często tańczono w karczmach aż do białego rana. Uwagę tutaj przykuwał bardzo barwny i kolorowy strój artystów.

Dzieci w trakcie występu brały czynny udział w tańcach. Chętne przedszkolaki miały szansę nauczyć się na scenie kroków podstawowych tańców pod okiem naszych gości. Wszystkie dzieci były niezwykle zaangażowane i zainteresowane tematyką spotkania.