Koncert z akordeonem w roli głównej

2 marca wystąpiło u nas trio „Free Accordions” z programem pt. “Porywający świat akordeonów”. Dzieci dowiedziały się jak wielkie możliwości brzmienia ma bohater naszego koncertu – akordeon, w którym za pomocą miecha powietrze jest wdmuchiwane do środka instrumentu. Wewnątrz znajdują się metalowe blaszki, naciska się guziczki i już po chwili można usłyszeć wiele dźwięków równocześnie. Dźwięk akordeonu przypomina brzmienie organów.

Wysłuchaliśmy utworu organowego Jana Sebastiana Bacha „Toccata D-mol”.

Kolejny utwór – zwykle grany na skrzypcach skomponował Antonio Vivaldi. Usłyszeliśmy „Zimę” – fragment  „Czterech pór roku”.

Dzieci słuchały muzycznych opowieści. Wszystkim podobała się żywiołowa muzyka do włoskiego tańca ludowego tarantela, skomponowana przez Gioachino Antonio Rossiniego „La Danza”.

Podziwialiśmy też piękno bałkańskiej muzyki ludowej oraz muzykę z baletu Arama Chaczaturiana „Gajane’a”, także taniec kaukaski Lesginka.

Z repertuaru dla dorosłych wysłuchaliśmy także „Libertango” Astora Piazzolli, taniec pełen temperamentu, a na zakończenie – bardzo trudne do zagrania „Rondo Capriccioso” Zołotariewa. Wielką radość sprawiły dzieciom muzyczne zagadki grane oczywiście na akordeonie. Dzieci szybko zgadywały : muzyka z bajki: Koziołek Matołek, Kolargol, Miś Uszatek, Reksio, Zaczarowany Ołówek, Porwanie Baltazara Gąbki, Bolek i Lolek.

Koncert był dla wszystkich dużym przeżyciem, a nasi Goście pokazali wielkie umiejętności własne oraz uniwersalne możliwości akordeonu – instrumentu, który pasuje do wielu rodzajów muzyki. Spotkanie z wybitnymi akordeonistami młodego pokolenia było dla nas prawdziwą przyjemnością.