animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Mapping w twórczym działaniu – sztuka interaktywna

“A ku-ku, to ja sztuka”   9.02.2018

Mapping w twórczym działaniu – sztuka interaktywna

W zasięgu ręki -ja, ty, my. Tu i teraz. Subiektywne podejście do obiektywnej rzeczywistości – dziecięca mapa uogólnień i szczegółów.

Interaktywność to własność dzieła sztuki, która sprawia, że jego odbiorca może podjąć działania, które wpłyną na kształt końcowy dzieła. Stanowi jedną z najważniejszych cech współczesnej kultury. Interaktywność w sztuce jest dialogiem odbiorcy  w czasie rzeczywistym, komunikacją w formie wzajemnego oddziaływania. Sprawia, że dzieło jest inne w każdym przypadku aktywności odbiorcy. Następuje zmiana elementów składających się na komunikat artystyczny.

Warsztaty miały na celu pobudzenie wyobraźni oraz kreatywność. Wspólne tworzenie  mapy uaktywniło wszystkie zmysły. Na 2,5 metrowej mapie dzieci od ogółu do szczegółu tworzą swoją historię wykorzystując rysunki, zdjęcia oraz własne doświadczenia. Celem warsztatów jest stworzenie wielowymiarowej dziecięcej mapy wewnętrznej rzeczywistości, ilustracja określonych stanów emocjonalnych, stanów świadomości i podświadomości, umysłu i ducha.

Dziecięca mapa sztuki zaangażowanej tworzona tu i teraz pozwala na bycie ze sobą a także z innymi uczestnikami warsztatów w tworzeniu projektu mapy. Uważność na drugą osobę uczy dzieci empatii.

„Miasto” Michaela Heizera była inspiracją do naszych działań. Celem dziecięcej sztuki interaktywnej jest dokończenie dzieła Heizera na przedszkolnej mapie. Ukazanie miasta tętniącego życiem, miasta wielokulturowego, łączącego pokolenia, pełnego kolorowych domów, ludzi i ich historii. W domach naszych przedszkolaków zamieszkali pisarze, malarze, piosenkarze, szaleni naukowcy, projektanci, ludzie z pasją, otwarci na sztukę.

Michael Heizer od lat 60-tych XX wieku prowadził pustelnicze życie. W tym czasie stworzył między innymi wielce spektakularną konstrukcję o nazwie „City”. Była to jego własna, architektoniczna fantazja. Zaczął jej budowę w 1972 roku, na kompletnym odludziu, gdzie mógł zgłębiać sztukę ziemi. Składa się ona z monumentalnych bloków z ziemi, skał i stali. Dziś konstrukcja „City” wpisuje się już na stałe w krajobraz pustkowia. Majaczy na tle horyzontu niczym enigmatyczny sześcian znany z „Odysei Kosmicznej”. „City” Heizera, czyli stworzone przez niego miasto ma dwa oblicza, z których każde ma swój indywidualny charakter. Pierwsze oblicze to po prostu industrialny moloch, ale z drugiej strony konstrukcja „City” jest budowlą utrzymaną w stylu pre-historycznych zabytków, które znane są z Mezoameryki. Całe zamierzenie autora jest nieprzypadkowe. Konstrukcja „Miasta” uderza widza swoistym poczuciem wyobcowania. Cechuje ją możliwość nawiązania pewnego kontaktu ze spuścizną wymarłej już niestety, dawnej cywilizacji. Sprawia to ogromne wrażenie na wszystkich patrzących, nawet tych, którzy niewiele mają wspólnego z nowoczesnymi nurtami w sztuce. Trzeba podkreślić fakt, że Michael Heizer nie zdołał jeszcze dokończyć swojego jakże majestatycznego dzieła – „City”.

My również tworzymy na warsztatach, a następnie w salach nasze dzieła…

Po tym długim opisie zapraszamy do galerii zdjęć 🙂

 

Skip to content