animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Koncert “O góralach i muzyce góralskiej”

8 grudnia do naszego przedszkola przyjechała  kapela górali beskidzkich, która nosi  nazwę „Jetelinka”.  Pochodzą oni z rejonu, gdzie zaczyna płynąć nasza wspaniała polska rzeka Wisła. Kapela, w skład której wchodzi trzech górali grających na skrzypcach i na kontrabasie oraz góralka grająca na prymie (skrzypce góralskie), zaprezentowała nam góralski folklor i muzykowanie. Były  to góralskie śpiewy na głosy, którym przegrywają instrumenty smyczkowe, takie jak altówka, kontrabas i prym.

Podczas koncertu dzieci poznały kulturę pasterzy wypasających dawniej owce. Wymyślali oni różne pasterskie instrumenty. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak zbudowana jest trombita i poznać jej dźwięk. Trombita odzywała się na halach trzy razy dziennie – rano w południe i wieczorem, grając zawsze tę samą melodię, ale gdy na halach było niebezpiecznie, to pasterze grali inną melodię niż zwykle. Wówczas mieszkańcy biegli na pomoc. Dawniej trombita zastępowała współczesny telefon. Muzycy zaprosili troje przedszkolaków do zagrania na tym dawnym pasterskim instrumencie. Nie było to jednak łatwe, gdyż, aby wywołać dźwięk, należało bardzo mocno dmuchać w instrument. Kolejnym instrumentem pasterskim, jaki został zaprezentowany, był róg pasterski wystrugany z olchy rosnącej krzywo na skarpie. Służył on do odstraszania wilków. Góral zagrał na rogu, a następnie poprosił o zagranie kilkoro dzieci. Górale zaprezentowali kolejne instrumenty pasterskie, takie jak fujara pasterska, piszczałki oraz gajdy. Na każdym z tych instrumentów dzieci miały możliwość zagrania. Kapela zagrała na dawnych instrumentach pasterskich pieśń pasterską.

Nasze przedszkolaki zostały także zaproszone do zabaw góralskich przy muzyce.  Najpierw dziewczynki odtańczyły z góralką góralski taniec, a następnie górale zaprosili chłopców. Na koniec dziewczęta i chłopcy oraz panie nauczycielki wspólnie zatańczyli góralski taniec. Dzieci dowiedziały się również, jak dawniej wyrabiano ubrania, z jakich materiałów je szyto i jak one wyglądały.  Koncert zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd.

 

Skip to content