Krasnale i Smerfy na przedstawieniu w Domu Kultury Imielin

9 listopada 2017r. nasze 4-latki z grup: „Krasnale” i „ Smerfy” wybrały się do Domu Kultury „Imielin” na przedstawienie pt. “Bajki Janiny Porazińskiej”. Wszyscy zaraz po śniadaniu zwartą grupą wyruszyli z przedszkola do pobliskiego Domu Kultury Imielin.

Po drodze dzieci spontanicznie informowały innych, że tą drogą chodzą z rodzicami do sklepu z zabawkami lub nawet na siłownię. Bardzo ważnym elementem tego spaceru było przejście przez oznakowane przejście dla pieszych, była to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Aktorzy przedstawili dwie bajki oparte na motywach utworów Janiny Porazińskiej – „O Kubie i  bratowej Łukaszce” oraz „Kozucha – Kłamczucha”.

Podczas pierwszej bajki dzieci poznały losy biednego Kuby i bogatej chytrej bratowej Łukaszki, dla której nie ważny był los innych tylko jej bogactwo. Która użyje podstępu aby wzbogacić się jeszcze bardziej. Z tego przedstawienia dzieci dowiedziały się, ze kto nieuczciwie się bogaci, to chytry dwa razy traci.

Druga bajka zrealizowana została w formie zabawnej opowieści o niesfornej i nieuczciwej kozie, która kłamie dla zabawy. Powoduje to cały splot przykrych wydarzeń: krzywdę biednej dziewczyny, wypędzenie liska z domu, smutek wprowadzonego w błąd gospodarza. Koza   w końcu sama ponosi konsekwencje swojego postępowania i pojmuje, że kłamstwo nie popłaca.

Zaś dla przedszkolaków z tej inscenizacji wypływa cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni.

W czasie występu aktorów dzieci mocno przeżywały rozgrywająca się akcję na scenie. Reagowały, gdy występowało niebezpieczeństwo i cieszyły się, gdy wszystko kończyło się szczęśliwie.

Wszystkim przedszkolakom przedstawione bajki bardzo się podobały. Po przedstawieniu bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola, opisując po drodze jesienne barwy liści na drzewach i krzewach.