Witaminy hop do brzuszka: jabłko, marchew i pietruszka!

Podczas pierwszych dwóch tygodni października tematyką zajęć dydaktyczno – wychowawczych były owoce i warzywa. We wszystkich grupach urządzone zostały w kącikach przyrody wystawy owoców i warzyw. Najmłodsze przedszkolaki – „Pszczółki” i „Żabki” oglądały i degustowały jabłka różnych gatunków, porównywały ich smak, a także próbowały przetworów z jabłek, chrupały również surową marchewkę, która wszystkim bardzo smakowała. W tych grupach  jabłka, marchewki i inne warzywa były tematem prac plastycznych. Dzieci malowały i wyklejały kolorowym papierem sylwety  jabłek, warzyw, a także wykonały marchewki z papieru i bibuły, a z wykonanych prac urządzono wystawki. Maluchy uczyły się piosenek o jabłuszkach, buraczku i cebulce, zielonym ogórku.  „Smerfy”  odzwierciedlały w formie plastycznej owoce i warzywa. Wykonały witraże, modelowały z plasteliny, wyklejały sylwety warzyw i owoców, wykonywały wydzieranki. Rozwiązywały zagadki na temat owoców i warzyw, układały owocowe domino, rozpoznawały dotykiem owoce i warzywa, bawiły się w zabawy matematyczne, przeliczały owoce i warzywa. Poznały również Piramidę żywienia i jak ważne dla zdrowia człowieka jest spożywanie owoców i warzyw. Wspólnie wykonały „owocowe szaszłyki”, które następnie zjadły ze smakiem.

„Krasnale” rozpoznawały za pomocą dotyku kształty owoców i warzyw, poznawały co jest w środku przekrojonego owocu. Wykonały prace plastyczne: marchewka, kosz z owocami, papierowe owoce wyklejane kawałkami papieru. Przygotowywały przyjęcia owocowo – warzywne dla lalek i misiów. Rozwiązywały zagadki.

4-latki uczyły się piosenek: „Owocowy blues”, „Marchewki urodziny”, „Burak i cebula”.

Najstarsze przedszkolaki „Misie”, „Muminki” i „Motylki” rozwiązywały zagadki o owocach i warzywach, wykorzystywały naturalne okazy warzyw i owoców do zabaw matematycznych, a także bawiły się w kupowanie na straganie z wykorzystaniem wykonanych przez siebie sylwet owoców i warzyw. Ważnym  punktem w edukacji żywieniowej starszaków były warsztaty kulinarne podczas których wyciskały soki owocowo – warzywne, przygotowały sałatkę warzywną, a następnie degustowały swoje potrawy, nad wszystkim zaś czuwała pani Natalia, nasz przedszkolny dietetyk. Starszaki również wykonywały prace plastyczne związane z omawianą tematyką. I tak „Motylki” stworzyły przestrzenny sad, lepiły owoce i warzywa z masy solnej, zdobiły sylwety owoców techniką kolażu wg własnej inwencji twórczej. „Misie” wykonały drzewka owocowe z wykorzystaniem bibuły i kolorowego papieru, papierowe warzywa wyklejały kuleczkami z bibuły. „Muminki” wykonały zbiorową pracę plastyczną- „Owoce”, wykonane techniką wydzieranki. Wszystkie przedszkolaki słuchały utworów literackich o tematyce owocowo – warzywnej.

Realizowaną tematykę owocowo – warzywną uświetniła wystawa stworków owocowo – warzywnych, których twórcami były dzieci i ich rodzice. Wszystkie prace były niezwykle pomysłowe i bardzo starannie wykonane.