“Bezpieczny przedszkolak” – zajęcia dla 5-latków

2, 9 i 16 października dzieci z grup 5-letnich wzięły udział w cyklu zajęć pt. „Bezpieczny przedszkolak”. Pomimo poważnej tematyki spotkań, dzieci chętnie co tydzień spędzały czas w towarzystwie braci Supińskich, którzy w sposób żartobliwy oraz dostosowany do wieku przedszkolaków prezentowali niezwykle ważne treści.

Wspomagając się bajką o „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, pan Supiński – policjant –  uświadomił dzieciom, że nie można ufać każdemu człowiekowi, który stanie na naszej drodze. Może się bowiem zdarzyć, że będzie miał on wobec nas złe zamiary. Może też stosować różne techniki manipulacji oraz oszustwa, aby zachęcić nas do oczekiwanych przez niego zachowań. Jako uzupełnienie zajęć dzieci otrzymały w prezencie książeczkę o króliczku, który poznał w Internecie nie tylko przyjazne mu stworzenia. Przedszkolaki obiecały panu policjantowi, że nigdy nie będą trzymać w tajemnicy przed dorosłymi faktu, że ktoś je zaczepiał w świecie realnym bądź wirtualnym.

Drugie spotkanie z panem Supińskim, tym razem lekarzem, było poświęcone nabieraniu się na szkodliwe jedzenie i picie. Dzieci zgodnie przyznały, że samodzielnie i bez zgody osób dorosłych nie powinny się częstować np. stojącym na stole napojem, choćby nawet wyglądał i pachniał jak pyszny soczek jabłkowy, a także tabletkami, które przypominają cukierki truskawkowe. Najbardziej jednak na tych zajęciach poruszyła dzieci historia myszki, która nabrała się na z pozoru dobre, bo smaczne i apetycznie wyglądające pożywienie i picie typu fast-food. Szybko się okazało, że myszka nie może się zmieścić w żadne swoje spodnie, bo zamiast w górę, urosła wszerz. Pan doktor poruszył też bardzo ważny temat nabierania się na miły wygląd zwierzątek, które spotykamy na ulicy. Wszystkie przedszkolaki przećwiczyły pozycję „żółwia” na wypadek, gdyby musiały się kiedyś chronić przed agresywnym psem. Zapamiętały również, że pies biega szybciej niż człowiek, dlatego nie wolno go prowokować do ataku uciekając.

Na ostatnim z cyklu spotkaniu pan policjant zajął się tematem niewłaściwych zachowań dzieci wobec ich kolegów i koleżanek. Bardzo obrazowo nakreślił dzieciom jak wyglądają kiedy się kłócą o zabawkę. Bo czy ktoś z nas widział kiedyś dwóch tatusiów w szatni, którzy popychając się rozwiązują między sobą konflikt? Dzieci zgodnie przyznały, że tak zachowują się tylko dzidziusie, a oni jako 5-latki już wiedzą, że nie można innych dzieci krzywdzić ani fizycznie ani słownie (przezywając lub wyśmiewając się). Na zakończenie dzieci otrzymały trzeci już prezent. Tym razem była to książeczka opowiadająca historię pewnego jamnika wyśmiewanego przez inne psy. Tymczasem tytułowy jamnik, który według innych zwierząt do niczego się nie nadawał, był jedynym, który wiedział, jak uratować owieczkę porwaną przez wilka.

Jesteśmy przekonani, że zarówno zajęcia z braćmi Supińskimi, jak i doskonale dobrana do tematyki spotkań literatura pozwoli unikać naszym przedszkolakom sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu i nie dadzą się oni nabierać na oszustwa tego świata.