Smerfy i Krasnale z wizytą u Strażaków

We wtorek 10.10.2017roku „KRASNALE” i „SMERFY” wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 17 przy ul. Filipiny Płaskowickiej 40 w Warszawie, potocznie nazywanej Strażą Pożarną.

Niepewna i pochmurna pogoda nie zniechęciła przedszkolaków do wyjścia. Spacerkiem sprawnie i bezpiecznie dzieci doszły do okazałego budynku straży. Tam oczekiwał nas miły pan Strażak. Uprzedził nas, że w podczas naszego pobytu można usłyszeć głośny sygnał – wzywający strażaków do wyjazdu na akcję ratunkową. Dzieci wiedziały też, że nie mogą oddalać się od swoich pań.

Zwiedzanie jednostki pożarnej rozpoczęło się od pomieszczenia, gdzie był tylko jeden fotel i wiele monitorów. Nasz przewodnik Strażak, poinformował, że to jest – Centrum Dowodzenia – najważniejsze miejsce w jednostce. To tam odbierane są wszelkie zgłoszenia i prośby o pomoc. Dyżurny strażak przekazuje te informacje załogom strażackim, które natychmiast wyjeżdżają pod wskazany adres. Nasze przedszkolaki bezbłędnie podały numery telefonów alarmowych – 112 i 998. Dużo wiedziały o pracy strażaków.

Następnie przeszliśmy do hali, gdzie były różne samochody strażackie. Pan Strażak bardzo dokładnie opowiadał i pokazywał wyposażenie wozów strażackich i opowiadał do jakich akcji wyjeżdżają. Widzieliśmy samochody bardzo nowoczesne, ale także stary wyremontowany z drewnianą drabiną. Widzieliśmy także prawdziwy strój strażacki, używany w czasie akcji gaszenia pożarów.  Na zakończenie wycieczki każdy chętny przedszkolak mógł na chwilę poczuć się strażakiem, zakładając prawdziwy hełm strażacki.

Specjalnie dla nas strażak włączył sygnał dźwiękowy.

Wycieczka zakończyła się wspólnym zdjęciem z panem Strażakiem na tle bojowego samochodu strażackiego.

Przedszkolaki zadowolone i pełne wrażeń bezpiecznie wróciły do przedszkola.