Koncert “Co to za melodia?”

11 maja wysłuchaliśmy koncertu, który przybliżył dzieciom melodie z filharmonii. Muzycy grali na saksofonie sopranowym, altowym, na gitarze basowej oraz elektronicznym fortepianie. Koncert rozpoczął utwór, który skomponował Marc Antoine Charpentier – francuski kompozytor epoki baroku. Spośród wielu dzieł Charpentiera najbardziej znane jest preludium do utworu Te Deum, które stało się oficjalnym sygnałem Europejskiej Unii Nadawców. Fragment emitowany jest na początku każdego Konkursu Piosenki Eurowizji, a także przy okazji koncertu noworocznego filharmoników wiedeńskich. Utwór ten podobał się wszystkim przedszkolakom.

Kolejny utwór był bardzo dynamiczny i wesoły. Dzieci radośnie klaskały słuchając III części XI Sonaty fortepianowej -Marsza Tureckiego Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wysłuchaliśmy Sonaty księżycowej Ludwiga van Beethovena. Nastrojowa sonata została napisana specjalnie dla ukochanej kompozytora Giulietty Guicciardi. Finał tej sonaty był pełen emocji, porywający.

Bardzo piękna była uwertura do opery Cyrulik Sewilski, której twórcą był Gioachino Antonio Rossini.

Słuchaliśmy także muzyki związanej z baletem np. Romeo i Julia, scena balowa. Muzykę skomponował Siergiej Prokofiew.

Bardzo poruszyła słuchaczy samba. Samba brazylijska najbardziej znana jest z karnawału w Rio de Janeiro. Porywający rytm miała Tico Tico Zequinha de Abreu oraz  Brasileira Milchaulda. Podczas słuchania tej muzyki dzieci żywiołowo reagowały, klaskały, były aktywnymi słuchaczami.

Równie atrakcyjny dla słuchaczy okazał się temat Benny Hill Show – wesoły, taneczny, wprowadzający w dobry nastrój. Nasi Goście z Agencji Promocja dostali gorące brawa.