„Wielkanocne zające”

W czwartek 22 marca 2018 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu związanym z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Wielkie zainteresowanie wzbudził stolik ze świątecznymi ozdobami, który stanowił dekorację.

Dzieci pięknie opowiedziały, co możemy zrobić, aby te święta były bardzo kolorowe i radosne.  Dowiedziały się również, że niedziela poprzedzająca Święta Wielkanocne, to niedziela Palmowa i wtedy idziemy do kościoła z palmami. Palmy możemy wcześniej sami zrobić z papierowych kwiatków, bibułek, bazi. Organizowane są nawet konkursy na najwyższą palmę. Dzieci dowiedziały się o różnych tradycjach związanych z palmą wielkanocną.

Ze świętami wielkanocnymi związane są zwierzątka. Dzieci wysłuchały piosenki i odgadły nazwy tych zwierzątek (zajączek, kurczątko, baranek).

Prowadząca opowiedziała dzieciom o tradycjach związanych z Wielkim Tygodniem. Wysłuchały też pieśni pt. „Panie przyjdź!”. Dowiedziały się również o „święconce”, którą w Wielką Sobotę niesiemy do kościoła. Dzieci pięknie wymieniły zawartość wielkanocnego koszyczka. Obejrzały ozdobiony wstążeczkami i zielonym barwinkiem koszyczek, a także kolorowe pisanki. Dowiedziały się o sposobach barwienia i ozdabiania jajek. Poświęcone pokarmy będziemy jeść podczas uroczystego świątecznego śniadania.

Przedszkolaki dowiedziały się o tradycji Poniedziałku Wielkanocnego, zwanego też „lanym poniedziałkiem”.

Wszystkie opowieści o tradycjach Świąt Wielkanocnych były przeplatane piosenkami i pieśniami wielkanocnymi. W odśpiewaniu niektórych uczestniczyły również dzieci. Piosenki i pieśni były wykonywane przy akompaniamencie gitary klasycznej.

Spotkanie zakończyło się życzeniami „Wesołych Świąt” i tym sposobem zostaliśmy wprowadzeni w radosny nastrój oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy.